WUM: to NFZ sugerował szczepienie aktorów. Jest stanowcza reakcja Funduszu
NFZ stanowczo dementuje, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury - to odpowiedź, jaką portal tvp.info otrzymał na pytanie skierowane do NFZ w związku z informacją opublikowaną przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. WUM napisał, że "zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami objęto szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów".
2021-01-05, 19:47
Powiązany Artykuł
"NFZ stanowczo dementuje nieprawdziwe informacje zawarte w komunikacie WUM, jakoby Fundusz miał sugerować szczepienie poza kolejnością osób ze świata kultury" - czytamy w piśmie dyrektor Biura Komunikacji Społecznej NFZ, Sylwii Wądrzyk przesłanym portalowi tvp.info.
Chodzi o opublikowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny w internecie informacje, według których "zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami w dniu dzisiejszym (30.12.2020 – red.) objęto też szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, kompozytorów, reżyserów, którzy będą promować w Polsce ideę szczepień przeciw COVID-19".
Nasi dziennikarze spytali w związku z tym Fundusz o to, kto i kiedy zasugerował takie rozwiązanie, jak wyglądały rozmowy NFZ z celebrytami i kto za nie odpowiadał, a także o podjęte w ich trakcie decyzje, jednak, jak wynika z otrzymanej przez portal tvp.info odpowiedzi, Fundusz nie tylko niczego takiego nie sugerował, ale także nigdy nie prowadził tego typu rozmów.
"Należy podkreślić, że szczepienia są wykonywane określonej grupie osób, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. W etapie »0« szczepieni mogą być wyłącznie pracownicy sektora ochrony zdrowia" - wskazała przedstawicielka NFZ.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rośnie liczba zaszczepionych celebrytów. Łącznie na liście "ambasadorów" jest już 20 nazwisk
Kontrole na WUM
4 stycznia w Centrum Klinicznym WUM rozpoczęła się kontrola realizacji szczepień przeciw COVID-19. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada przeprowadzenie podobnych kontroli również w innych placówkach, w których "pojawiły się uzasadnione wątpliwości co do złamania zasad dotyczących kolejności szczepień".
Fundusz poinformował także, że w odpowiedzi na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, czyli w okresie zwiększonej absencji pracowników, do 6 stycznia dopuszczono także szczepienie pacjentów szpitali, których stan zdrowia na to pozwala oraz członków rodzin personelu.
"Szczepienia takich osób mogą być realizowane tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia ryzyka zmarnowania konkretnej dawki szczepionki ze względu na niezgłoszenie się na szczepienie osoby uprawnionej do szczepień w danym etapie" - dodano w piśmie.
tvp.info/pkur
REKLAMA
REKLAMA