Atak zimy. Trudne warunki na szlakach w Beskidach, blisko 100 interwencji strażaków na Pomorzu

Od 5 do 25 cm zmrożonego śniegu leży w Beskidach, z kolei w województwie pomorskim w związku z intensywnymi opadami śniegu oraz silnym wiatrem od wtorkowego popołudnia do środowego poranka odnotowano blisko 100 interwencji strażaków.

2021-01-06, 09:42

Atak zimy. Trudne warunki na szlakach w Beskidach, blisko 100 interwencji strażaków na Pomorzu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Krzysztof Wojcik

Ratownicy GOPR ze stacji w Szczyrku poinformowali w środę, że warunki na szlakach turystycznych są trudne. Jest bardzo ślisko. Jedynie w rejonie Hali Miziowej goprowiec ocenił je jako dobre.

Powiązany Artykuł

zima_mroz1200.jpg


- Warunki są trudne, poza Halą Miziową, gdzie są dobre. Zalega od 5 do 25 cm śniegu. Widoczność w Szczyrku jest nieco ograniczona, ale ratownicy z poszczególnych stacji podają, że w górach jest ona dobra. Im wyżej tym lepiej. W środę rano było mroźnie: od -1 st. w Szczyrku do -4 na Hali Miziowej – powiedział ratownik dyżurny.

Na Babiej Górze do odwołania zamknięty został szlak żółty zwany Percią Akademików. Prowadzi on od schroniska na Markowych Szczawinach na Diablak.


- Po ostatnich opadach śniegu na Markowych Szczawinach leży ok. 20 cm, a w partiach szczytowych Babiej Góry - więcej. W miejscach odkładania przez wiejący ostatnio bardzo silny wiatr jest go 30-40 cm. Szlaki są śliskie. Miejscami występuje znaczne oblodzenie – podał goprowiec Tomasz Kozina.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Mogą się przydać raczki. Należy się ubrać adekwatnie do warunków. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie. Trzeba też pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Blisko 100 interwencji strażaków w związku z opadami śniegu i silnym wiatrem

Jak poinformowała Karina Stankowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, największą liczbę zdarzeń zanotowano w powiecie starogardzkim - 29, gdańskim - 17, w Gdyni - 12, w Gdańsku - 11 i powiecie sztumskim - 7.

- Podczas interwencji nie odnotowaliśmy osób poszkodowanych. W kilku przypadkach powalone drzewa uszkodziły samochody - w Gdańsku, Gdyni i Przywidzu - dodała Stankowska.

REKLAMA


We wszystkie działania zaangażowane zostały Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym oraz część jednostek OSP spoza województwa pomorskiego.

- Strażacy cały czas sprawdzają i utrzymują w gotowości sprzęt na wypadek wystąpienia niekorzystnych zjawisk pogodowych - takich, jak intensywne opady śniegu, silny wiatr - informuje Stankowska.

Drogi przejezdne, ale występuje błoto pośniegowe i lokalnie śliskość

Jak powiedział dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku, wszystkie główne szlaki komunikacyjne w woj. pomorskim są przejezdne i nie ma w tej chwili żadnych utrudnień.

Powiązany Artykuł

tornado_1200_free.jpg


- Na drogach krajowych mamy pługopiaskarki, które cały czas pracują. Mimo opadów śniegu, wszystkie drogi są przejezdne - powiedział dyżurny GDDKiA.

Jak poinformował Andrzej Rataczyk z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, na drogach wojewódzkich w regionie mogą wystąpić lokalne śliskości, błoto pośniegowe oraz zajeżdżony śnieg.

W pow. starogardzkim i tczewskim przeważa zajeżdżony śnieg, w powiatach gdańskim, nowodworskim, kościerskim i kartuskim błoto pośniegowe, a w pow. lęborskim i słupskim przeważają lokalne śliskości.

Bieszczady - śnieg jedynie powyżej górnej granicy lasu

REKLAMA

- W Bieszczadach śnieg leży jedynie powyżej górnej granicy lasu. Niektóre szklaki górskie mogą być śliskie – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

W dolinach górskich, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, termometry pokazują jeden-dwa stopnie Celsjusza powyżej zera. Wieje tam słaby wiatr, a widoczność dochodzi do dwóch kilometrów.

Jak zaznaczył Dąbrowski, po ostatnich opadach na wysokości połonin zalega warstwa ok. 10 cm śniegu. Pokrywa śnieżna występuje powyżej 800 metrów n.p.m. Miejscami, gdzie była odkładana przez wiatr, może wynosić 30-40 cm.

Na szlakach turystycznych lokalnie występuje oblodzenie. W szczytowych partiach gór notowano ok. dwóch stopni mrozu. Prognozowany jest kilkucentymetrowy opad śniegu.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze