more_horiz
Wiadomości

Minister edukacji i nauki: trzeba podnieść prestiż zawodu nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 07:42
- Chcę przeprowadzić kampanię społeczną podkreślającą wagę pracy nauczyciela - zapowiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister edukacji Przemysław Czarnek. Wśród celów wymienił wprowadzenie klarownej sytuacji w finansowaniu oświaty i zwiększenie prestiżu zawodu nauczyciela.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: gov.pl/web/nauka

Czarnek, pytany m.in. o to, czy nauczyciele powinni się obowiązkowo zaszczepić przeciwko COVID-19, podkreślał, że do szczepień nie można nikogo zmuszać, można tylko zachęcać. - Zaproponowaliśmy nauczycielom szybką ścieżkę szczepień, zostali oni uwzględnieni już w pierwszej grupie. Szczepienia przeciw COVID są i pozostaną dobrowolne - zaznaczył.

szkoła klasa EN 1200 .jpg
Powrót dzieci do szkół po 17 stycznia? Minister edukacji i nauki wyjaśnia

Jak wskazał, przede wszystkim należy "pokazać ludziom, że jest to jedyna droga, żebyśmy wrócili do normalności i jedyna szansa na wyjście z potężnego kryzysu koronawirusowego, obecnego także w oświacie". Dlatego - mówił - prowadzona jest kampania społeczna z udziałem m.in. naukowców.

Pytany, jakie warunki muszą być spełnione, aby młodzież wróciła do nauki bezpośredniej w szkole, Czarnek ocenił, że to zależy od dynamiki pandemii. - Ocenimy, w jaki sposób społeczeństwo stosowało się do obostrzeń w czasie świąt, sylwestra i ferii. Jeśli będzie to wyglądało tak jak do tej pory, a więc będzie opierało się w dużym stopniu na odpowiedzialności, stosowaniu się do ograniczeń, a epidemiolodzy ocenią, że nie grozi nam trzecia fala pandemii - to będą szanse na powrót do szkół po feriach. Na pewno klas I–III, a być może także klas VIII i maturalnych - powiedział.

Cele w sferze oświaty

Czarnka spytano o to, jakie cele stawia sobie w sferze oświaty.

- Po pierwsze wprowadzenie klarownej sytuacji w finansowaniu oświaty. Ustalenie, za co odpowiada organ prowadzący, w większości przypadków samorząd, a za co państwo, z czego są wypłacane wynagrodzenia dla nauczycieli. One muszą być wyższe, aby ten zawód mógł cieszyć się większym prestiżem. Zarobki są jednym z elementów etosu pracy nauczyciela, a on musi być wzmocniony. Drugi obszar to zmiana systemu kształcenia nauczycieli i dokształcania ich później. Pojawiają się problemy z kadrą pedagogiczną, dlatego zleciłem szczegółową analizę nauczycielskiego rynku pracy w perspektywie pięciu i dziesięciu lat. Chciałbym także poprzez skorygowane podstawy programowe wprowadzić model nauczania, w którym będziemy mogli przekazać uczniom więcej niezbędnej wiedzy w sposób bardziej efektywny - powiedział.

Według niego trzeba zastanowić się też nad tym, jak podnieść prestiż zawodu. Minister zaznaczył, że chce przeprowadzić kampanię społeczną podkreślającą wagę pracy nauczyciela.

Nauczanie Jana Pawła II

Czarnka pytano także o włączenie do kanonu lektur w szkołach średnich tekstów Jana Pawła II. Dopytywano, czy ma w tej sprawie propozycje.

Przemysław Czarnek 1200 EN.jpg
"Nadzór pedagogiczny i ochrona dzieci". Resort edukacji i nauki podał priorytety na 2021 r.

Minister podkreślił, że jego propozycja dotyczy "wykorzystania nauczania Jana Pawła II w różnych dziedzinach". - Na przykład, gdy uczymy podstaw przedsiębiorczości, moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość. Papieskie encykliki społeczne niekoniecznie muszą być lekturą obowiązkową, ale powinny stać się elementami podręczników. Nie jestem też przeciwnikiem postulatów, aby w najstarszych rocznikach szkół ponadpodstawowych wprowadzić elementy nauczania Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności, które zawarł np. w książce "Miłość i odpowiedzialność - tłumaczył Czarnek.

Czytaj także:

Minister był też pytany, co jego zdaniem zagraża wolności nauki. - Istnieje realne zagrożenie lewicowym totalitaryzmem. Polega on na wykluczaniu z debaty osób, które mają inne poglądy, oczernianiu ich, manipulowaniu ich wypowiedziami, stosowaniu wobec nich ostracyzmu. W efekcie ludzie o poglądach konserwatywnych boją się je formułować i nie podejmują dyskusji. To zjawisko występuje w życiu publicznym w Polsce, także na wyższych uczelniach, które powinny być przecież przestrzenią wolności - powiedział szef MEiN.

Dlatego - mówił - dzięki "Pakietowi wolności akademickiej", który chce wprowadzić jego resort, "nie będzie można pociągnąć do odpowiedzialności nauczyciela akademickiego za wyrażanie swoich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych, oczywiście jeśli robi to w granicach prawa". - Nauczyciel akademicki nie będzie też mógł być zawieszany w swoich obowiązkach na etapie postępowania wyjaśniającego. Tak jest obecnie, spotkało to np. prof. Aleksandra Nalaskowskiego - zaznaczył.

Kwestia gender studies

Padło też pytanie o obecność na wyższych uczelniach gender studies.

- Gender jest ideologią, którą łatwo obalić argumentami racjonalnymi i naukowymi. To jest szaleństwo, które nie ma nic wspólnego z prawdą i jej poszukiwaniem, a temu powinna służyć nauka. Gender to jest błąd antropologiczny, fałszywa wizja człowieka, a takie błędy niestety zawsze prowadziły do nieszczęść, czego mamy przykłady w XX wieku. W ramach wolności, wolnej debaty akademickiej, merytorycznymi, naukowymi argumentami jesteśmy w stanie przeciwstawić się gender studies i ośmieszyć je bez jakichkolwiek środków administracyjnych - oświadczył Czarnek.

mr

Czytaj także

"Obrzydliwa i niezwykle czytelna". Czarnek o próbie desakralizacji św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:11
Więcej świętego Jana Pawła II, kluczowej roli Kościoła, Solidarności Walczącej i żołnierzy wyklętych. To plan ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na całkowite pozbycie się tzw. pedagogiki wstydu - podaje Onet.pl. Zdaniem ministra próba desakralizacji Jana Pawła II jest obrzydliwa i niezwykle czytelna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEiN: powrót dzieci do szkół nie będzie uzależniony od szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 22:37
- Musimy czekać na szczepionkę, nie ma jej jeszcze aż tyle, by cała grupa pierwsza była zaszczepiona - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Na pewno od szczepienia nie uzależniamy powrotu do szkół - wskazał.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem