Był jednym z ważniejszych działaczy opozycji demokratycznej. IPN upamiętnił Wojciecha Ziembińskiego
W 20. rocznicę śmierci Wojciecha Ziembińskiego, uczestnika opozycji antykomunistycznej, działacza na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni sowieckich i komunistycznych, laureata nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", prezes IPN Jarosław Szarek złożył kwiaty na jego grobie na Powązkach. O wydarzeniu IPN poinformował na Twitterze.
2021-01-13, 13:50
Wojciech Ziembiński był jedną z najważniejszych postaci niepodległościowej opozycji. W latach 50. uczestniczył w spotkaniach warszawskiego Klubu Krzywego Koła oraz Klubu Inteligencji Katolickiej, w latach 70. był sygnatariuszem Listu 59., będącego wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej władzy i wprowadzeniu zmian w konstytucji PRL. Dokument ten był także deklaracją programową opozycji, zawierającą postulaty wolności słowa, sumienia i praktyk religijnych.
Powiązany Artykuł
Instytut Pileckiego przedstawi swoje cyfrowe archiwum. To ponad milion stron dokumentów
Wojciech Ziembiński współzakładał Komitet Obrony Robotników, należał do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, działał w Solidarności. Był wielokrotnie represjonowany. W stanie wojennym, poszukiwany listem gończym, pozostał w podziemiu, do aresztowania w kwietniu 1982 roku. Skazany, siedział 7 miesięcy w areszcie śledczym przy Rakowieckiej. Należał do bliskich współpracowników błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i księdza Stefana Niedzielaka.
Wojciech Ziembiński działał na rzecz utrwalania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz dokumentowania losów Polaków na Wschodzie.
REKLAMA
kb
REKLAMA