more_horiz
Wiadomości

Afera szczepionkowa. Czarnek: rektor WUM powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 11:04
- Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong powinien podać się do dymisji; utrzymywanie sytuacji w obecnym kształcie nie służy ani programowi szczepień, ani rozwojowi WUM - podkreślił w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Zdjęcie ilustracyjne
Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Leszek Szymański

Szef MEiN w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany był o postawę rektora WUM, który w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że jego dymisja w związku z nieprawidłowościami przy organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM byłaby błędem.

rektor wum 1200.jpg
"Moje odejście wpisałoby się w narrację polityczną". Zaskakujące tłumaczenie rektora WUM

- Uważam, że sytuacja, do której doprowadzano w placówce podległej WUM, sytuacja skandaliczna, żenująca, oburzająca większość Polaków, co przecież wynika również z sondaży, wskazywałaby na to, że pan rektor powinien podać się do dymisji. O to też również w ślad za panem ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim apeluję do pana rektora  - podkreślił minister edukacji.

Czytaj także:

W ocenie Przemysława Czarnka "utrzymywanie tej sytuacji w takim kształcie, w jakim ona jest, nie służy ani Narodowemu Programowi Szczepień, ani rozwojowi WUM, ani kształceniu przyszłych kadr lekarskich". - Zdanie moje jest jednoznaczne, dokładnie takie, jak ministra zdrowia – dodał.

Szczepienia osób spoza grupy zero 

Pod koniec 2020 roku ujawnione zostały informacje, że w Centrum Medycznym WUM zostały zaszczepione osoby spoza grupy zero, które nie były do tego uprawnione. Wśród tych osób znaleźli się m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller z żoną. Szczepionkę otrzymali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. Dodatkowo na liście pojawili się przedsiębiorcy m.in. Zbigniew i Elżbieta Grycan, właściciele sieci popularnych lodziarni, a także małżeństwo twórców firmy "Dr Irena Eris" – Irena Eris i Henryk Orfinger.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, gdy podsumowywał wnioski z kontroli NFZ w tej sprawie, stwierdził m.in., że nie widzi możliwości współpracy z władzami uczelni. „Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” – oświadczył.

Prof. Gaciong zapowiedział w odpowiedzi, że nie ustąpi ze stanowiska i ocenił, że "kryzys wizerunkowy", który dotknął WUM, jest efektem "nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM”, lecz także "bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia".

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem