more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Szczerski: filary współpracy między Polską a USA są ponadpartyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 21:30
- Pragmatycznie budujemy polsko-amerykańskie relacje z każdym kolejnym prezydentem USA, pokazując wspólne pola interesów; bardzo liczymy na zaangażowanie amerykańskie, także w naszej części świata - podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Demokrata Joe Biden został w środę zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. W przemówieniu inauguracyjnym wzywał do narodowej jedności i mówił o "triumfie idei demokracji".

forum-0524715820-1200.jpg
"Nie mogę się doczekać naszej bliskiej współpracy". Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi

Szczerski podkreślił na antenie TVP Info, że z inauguracji Bidena, oprócz "znakomitego wykonania amerykańskiego hymnu przez Lady Gagę" zapamięta wezwanie do jedności oraz przesłanie o "zaangażowaniu USA w świecie, o tym, że Ameryka chce być aktywna w porządku międzynarodowym".

- To dla nas bardzo ważny komunikat, jest to komunikat Ameryki zaangażowanej. My na to zaangażowanie amerykańskie, także w naszej części świata, bardzo liczymy - dodał.

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że fragment wystąpienia Bidena poświęcony amerykańskiemu zaangażowaniu pokazuje, że "nawet jeśli Ameryka tak bardzo skupi się na sobie samej - bo jest pandemia, bo są podziały - to nie chce się ze świata wycofać".

Czytaj także: 

- My zamykamy jeden rozdział, otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-amerykańskich. Prezydent Joe Biden jest trzecim prezydentem USA, z którym będzie pracował prezydent Andrzej Duda. Natomiast (Biden) zapowiedział, że nie będzie kandydował na drugą kadencję, to także prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję poznać już czwartego prezydenta amerykańskiego za czasów swojego urzędowania w Polsce. To pokazuje, że my pragmatycznie budujemy te relacje z każdym kolejnym prezydentem amerykańskim, pokazując pola wspólne polsko-amerykańskich interesów - oświadczył Szczerski.

"Nie podchodzimy do tych stosunków emocjonalnie"

Jak ocenił, udawało się to zarówno w czasie prezydentury Baracka Obamy, jak i Donalda Trumpa. - To będzie się - mam nadzieję - udawało także z kolejnym prezydentem Joe Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris. My nie podchodzimy do tych stosunków emocjonalnie, my do nich podchodzimy bardzo chłodno, pragmatycznie, realistycznie, tak, jak należy budować politykę zagraniczną - podkreślił prezydencki minister.

Szczerski przyznał, że filary współpracy między Polską a USA są ponadpartyjne po stronie amerykańskiej, w Polsce - "niestety nie".

- Tam jest zgoda wokół elementów dla nas kluczowych, jak obecność amerykańska w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, poprzez Polskę, współpraca gospodarcza czy Trójmorze. Te wszystkie elementy są w amerykańskiej polityce wspólne. Można powiedzieć - trochę półżartem - że polska agenda jest pierwszym elementem realizacji tego, co sobie postawił Joe Biden, czyli jednoczenia Ameryki. Wokół relacji polsko-amerykańskich można Amerykę jednoczyć, bo nie ma tutaj podziałów między Republikanami a Demokratami, jeśli chodzi o to, co jest wspólnym interesem polsko-amerykańskim - mówił.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem