more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Kamil Baczyński upamiętniony na muralu w Warszawie. Gliński: przypominamy go Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:40
Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili w piątek w Warszawie mural poświęcony poecie. - Wpisujemy tym muralem Baczyńskiego w Warszawę, przypominamy go Polsce - powiedział Gliński.
Mural poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Mural poświęcony pamięci Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Twitter/Ministerstwo Kultury

Na muralu przy ul. Solec 85 w Warszawie został utrwalony wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r., wykonanej przy okazji sesji maturalnej. Na ścianie budynku umieszczono także fragment wiersza "Spojrzenie", autorstwa Baczyńskiego: "I jeden z nas - to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem - prosty".

Baczynski serwis.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu Polskieradio24.pl

- Jako twórca zdążył napisać ponad 500 utworów. W zasadzie od lat młodzieńczych pisał poezję, rysował, był wybitnie utalentowany. Można powiedzieć, że w jakimś sensie był kontynuatorem tradycji, talentu Norwida, ale także być może Wyspiańskiego, i wielu innych polskich twórców, którzy byli utalentowani zarówno jeżeli chodzi o poezję, literaturę, jak i plastykę - powiedział wicepremier Gliński.

Chciał żyć

Jak mówił, Krzysztof Kamil Baczyński "chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych, chciał żyć".

Krzysztof K. Baczyński.jpg
"Autobiografia" - słuchowisko na podstawie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Posłuchaj

- W czasie wojny zawarł związek małżeński z Barbarą Drapczyńską. Chciał żyć jak całe to pokolenie urodzone po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą w latach 20. Pokolenie naszych, moich rodziców, którzy mieli wtedy także inne bardzo poważne obowiązki do spełnienia i one nie pozwoliły młodemu Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu kontynuować swoją karierę artystyczną - dodał.

Człowiek wierny wartościom

Podkreślił, że był to "wybitny poeta, człowiek wierny wartościom - w życiu osobistym i w życiu wspólnotowym, bo przecież tamto pokolenie podejmowało te dramatyczne decyzje z rozterkami, ale jednak w sposób absolutnie zdecydowany".

baczynski mogila east news 1200 .jpg
"Nie uważał tworzenia za jedyne powołanie". 76 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński

- Te rozterki znamy i pamiętamy, bo rówieśnicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy razem z nim chodzili do szkoły, do liceum Batorego - "Zośka", "Rudy" czy inni znani chłopcy, którzy zginęli w czasie wojny w dramatycznych okolicznościach. Oni wszyscy byli ludźmi myślącymi, nad wyraz poważnymi na swój wiek, którzy podejmowali te swoje dramatyczne decyzje w pełni świadomie, w pełni świadomie wybierali tak szalenie dramatycznie - zaznaczył wicepremier Gliński.

Przypominamy młodym pokoleniom

Minister kultury wskazał, że "między innymi po to są jubileusze, po to wspominamy, dzisiaj szczególnie Baczyńskiego, żeby poważnie myśleć o ich wyborach, bo to jest potrzebne nam także współcześnie, każdemu pokoleniu".

- Wpisujemy tym muralem wielkiego polskiego poetę w Warszawę, przypominamy Baczyńskiego Polsce, także młodym pokoleniom - podkreślił szef resortu kultury.

Prezydent na Powązkach

Andrzej Duda oddał hołd poecie przy jego grobie na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski przypominał w rozmowie z Polskim Radiem, że "Sejm ustanowił rok 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla oddania hołdu temu wielkiemu polskiemu poecie, poecie tragicznemu, który uosabia równie tragiczne losy pokolenia Kolumbów".

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 100 lat temu, 22 stycznia 1921 roku. Jego udział w Powstaniu Warszawskim Stanisław Pigoń określił strzelaniem do wroga brylantami. Był autorem zaledwie czterech tomików wierszy, wyrażających jednak to, co najważniejsze dla pokolenia Kolumbów, którego symbolem się stał w polskiej wyobraźni. 

fc

Zobacz także

Zobacz także