Nocna rzeź rosyjskiej kolumny pod Hulajpolem. "Ptaki Madziara" zastawiły pułapkę
"Ptaki Madziara", elitarna jednostka ukraińskich operatorów dronów, namierzyła rosyjską kolumnę składającą się z pojazdów opancerzonych i czołgu w rejonie Hulajpola. Bezzałogowce zniszczyły kilka pojazdów, Rosjanie byli zmuszeni się rozproszyć - podała ukraińska armia.
2026-03-22, 19:23
Drony zniszczyły rosyjską kolumnę pod Hulajpolem
Do ataku doszło w rejonie Hulajpola, miasta w obwodzie zaporoskim, które zimą było jednym z głównych kierunków natarcia Rosjan. Według analityków amerykańskiego think tanku ISW, 21 marca najeźdźcy próbowali posuwać się naprzód na tym odcinku frontu, ale nie poczynili postępów.
"Ptaki Madziara" podały, że jeden z oddziałów tej wyspecjalizowanej formacji powstrzymał nocny atak na Hulajpole za pomocą dronów FPV. O 3.30 rano Ukraińcy dostrzegli wrogą kolumnę, zniszczyli transporter opancerzony na obrzeżach miasta i kolejny nadjeżdżający pojazd, a także spalili czołg. Przed świtem najeźdźcy rozproszyli się, prawdopodobnie po to, by uniknąć całkowitego rozbicia.
Na oficjalnym profilu "Ptaków Madziara" zamieszczono nagranie pokazujące całą akcję. Widać na nim kilka trafień w pojazdy, eksplozje oraz spalony sprzęt wojskowy.
Kim są "Ptaki Madziara"?
"Ptaki Madziara" to nieformalna nazwa jednej z najbardziej elitarnych ukraińskich formacji bezzałogowych. Jednostka została założona w 2022 roku przez Roberta "Madziara" Browdiego i obecnie wchodzi w skład 414. odrębnego pułku szturmowego bezzałogowych systemów lotniczych. Specjalizuje się w precyzyjnych uderzeniach z użyciem dronów FPV oraz w niszczeniu celów logistycznych i atakach na żołnierzy przeciwnika.
- Wielka ofensywa Rosji rozbita w 4 godziny. Zostało cmentarzysko
- Nadzy, zabijani w błocie, rażeni prądem. To codzienny sadyzm w armii Rosji
Źródło: PolskieRadio24.pl