Polski sąd zgodził się na transport Polaka w śpiączce do kraju
Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się na przetransportowanie z Wielkiej Brytanii do Polski mężczyzny pozostającego w stanie śpiączki farmakologicznej. Śledczy przypomnieli, że decyzją sądu brytyjskiego mężczyzna "miał zostać odłączony od aparatury odpowiedzialnej za podtrzymywanie funkcji życiowych".
2021-01-22, 23:55
Powiązany Artykuł
Paszport dyplomatyczny dla Polaka w śpiączce. Dokumenty są już na Wyspach
Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka przebywającego na terenie Wielkiej Brytanii.
Czytaj także:
- MSZ: podjęliśmy wszelkie działania ws. obywatela RP przebywającego w szpitalu w W. Brytanii
- Trwa walka o życie Polaka w śpiączce. Apel do Brytyjczyków podpisali przedstawiciele polityki i mediów
"Celem działań prokuratury jest zapewnienie mężczyźnie realnej możliwości ochrony należnych mu praw człowieka i obywatela, w szczególności prawa do ochrony życia i zdrowia" - poinformowano w komunikacie stołecznej prokuratury.
Śledczy przypomnieli, że decyzją sądu brytyjskiego mężczyzna "miał zostać odłączony od aparatury odpowiedzialnej za podtrzymywanie funkcji życiowych".
"Działania podjęte przez prokuraturę wynikają z realizacji ustawowych zadań związanych ze staniem na straży praworządności. Realizacja tych działań przejawia się m.in. w inicjowaniu postępowań cywilnych, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności, interesu społecznego, a także prawa obywatela - do życia oraz leczenia" - tłumaczą śledczy.
REKLAMA
W ocenie prokuratury sytuacja zdrowotna i rodzinna mężczyzny przemawiały za koniecznością złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie całkowite. Przewidziano je dla ochrony interesów oraz praw osoby, która nie może samodzielnie pokierować sprawami życia codziennego, także dotyczącymi podjęcia terapii, czy kontynuowania leczenia.
jp/pb
REKLAMA