Trudne warunki w górach. Zagrożenie lawinowe w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki – ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Powyżej 1800 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpiecznie jest również w Beskidach i Bieszczadach.

2021-01-23, 11:20

Trudne warunki w górach. Zagrożenie lawinowe w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach
Tatry. Foto: FORUM
  • W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki
  • Silny wiatr znacznie utrudnia możliwość poruszania się oraz stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia
  • Podobna sytuacja jest także w Beskidach

Śnieg jest ciężki, przepadający, miejscami utworzone są głębokie zaspy. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne, a w innych miejscach śnieg jest wywiany do gruntu - czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Dodatkowym utrudnieniem w poruszaniu się po górach jest niski pułap chmur oraz mgła, utrudniające widzialność. Poruszanie się na szlakach powyżej schronisk wymaga umiejętności oceny zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia stosownego sprzętu zimowego: raków, czekana, kasku oraz lawinowego ABC czyli detektora, sondy i łopatki.

Władze TPN apelują o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów, ponieważ lód jest jeszcze w wielu miejscach cienki i może się załamać.

Powiązany Artykuł

droga śnieg 1200 shutter.jpg
Ślisko na drogach, opady deszczu i mgły. IMGW ostrzega przed śniegiem

Trudne warunki turystyczne także w Beskidach i Bieszczadach

Trudne, a powyżej 1500 m. n. p. m. nawet bardzo trudne warunki turystyczne panują w Beskidach.
Jak mówi Edmund Górny, ratownik dyżurny beskidzkiej grupy GOPR, w górach panuje odwilż.

Temperatura waha się od 1 do 5 stopni Celsjusza. Powyżej wysokości 1000 metrów, czyli na Babiej Górze i Skrzycznem, jest gęsta mgła, ograniczająca widoczność do 50 metrów. GOPR odradza wycieczki na Babią Górę, gdyż wieje tam silny wiatr, szlak jest oblodzony, a miejscami pokryty zaspami.

REKLAMA

Posłuchaj

GOPR: trudne warunki turystyczne w Beskidach (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Przy drugim stopniu poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na stromych stokach.

Wychodząc w góry, trzeba się zaopatrzyć w odpowiednie ubranie i obuwie, konieczne są także raki. Nie zapomnijmy również o naładowanym telefonie komórkowym i kompasie, czymś ciepłym do picia i zapasie jedzenia na wypadek spadku sił. Ważne jest, by dostosować planowaną trasę wędrówki do swojej kondycji.

Czytaj także:

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do warunków i zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może to uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Powiązany Artykuł

Skoki Zakopane 1200F.jpg
Koszmarny wypadek na skoczni w Zakopanem. Jan Mazoch przeżył chwile grozy

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego - poinformował z kolei ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Jak zaznaczył, "zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu".

- Na Połoninie Wetlińskiej notujemy jeden stopień mrozu. Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują 6-8 stopni Celsjusza - mówił Dąbrowski.

REKLAMA

Od kilku dni w górach ubywa śniegu. W górnych partiach Bieszczad leży średnio 30-50 cm. Z kolei w Cisnej i Ustrzykach Górnych nie ma śniegu. Ratownik dyżurny przypomniał, że "z myślą o bezpieczeństwie turystów w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania".

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej