Prezydent: musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście
Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau.
2021-01-27, 16:32
- 27 stycznia jest każdego roku Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Dziś pamięć sześciu milionów wymordowanych Żydów czci cała społeczność międzynarodowa - przypomniał w środę prezydent Andrzej Duda, dodając, że "tego dnia, 76 lat temu, został wyzwolony obóz Auschwitz-Birkenau".
Powiązany Artykuł
![Auschwitz 1200 Litka.png](http://static.prsa.pl/images/85fbb2c8-a94e-4728-ac80-8a9bfcf4a7c0.jpg)
Auschwitz. 76. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci
"Zawsze wypełniać powinność świadków"
- Jest on najważniejszym symbolem Zagłady, bo był największą hitlerowską fabryką śmierci. Niemcy, na okupowanej przez nich polskiej ziemi, urządzili swój ludobójczy przemysł - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że "w Auschwitz-Birkenau ginęli Żydzi, Polacy, Roma i Sinti, jeńcy z Armii Czerwonej".
- Z głębokim wzruszeniem i zadumą wspominam zeszłoroczne uroczystości w Miejscu Pamięci, na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady, gdzie zebrali się wówczas ostatni ocaleni i świadkowie Holokaustu z całego świata - mówił.
REKLAMA
Prezydent zaznaczył, że "w tym roku obchody wyglądają inaczej". - To bezprecedensowa sytuacja, gdy pandemia koronawirusa uniemożliwia nam bezpośrednie spotkanie - mówił. - Ale jest to też ważny znak, który przypomina, że zawsze, bez względu na okoliczności, musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście - dodał prezydent.
Wskazał, że "tegoroczne uroczystości uświadamiają nam też z wyjątkową mocą znaczenie materialnych dowodów ludobójstwa i jego straszliwą realność". - Zbrodnie popełnione w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady były realne. Prawdziwi ludzie cierpieli tutaj niewyobrażalny, ale realny ból. I naprawdę umierali. I naprawdę byli mordowani. Cierpienie i śmierć ofiar były, są i pozostaną realne - podkreślił Andrzej Duda.
Czytaj również:
- Najmłodsze ofiary KL Auschwitz. Andrzej Kacorzyk: większość od razu trafiała do komór gazowych
- "Najgorsze były noce". Była więźniarka Zdzisława Włodarczyk o piekle Auschwitz
- Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, to zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"
"Nigdy nie zapomnieć"
Powiązany Artykuł
![bundestag free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/4e0d0679-ec86-483b-8a82-001da746a421.jpg)
76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Bundestag uczcił pamięć ofiar Holokaustu
Andrzej Duda przyznał, że "naszą powinnością jest zachować wszelkie materialne dowody, pamiątki i znaki ich istnienia, życia i męczeństwa po to, żeby ludzkość nigdy o nich nie zapomniała". - Żeby nigdy nie zapomniano o tym, co wydarzyło się tu, w Auschwitz, i w innych miejscach niemieckich zbrodni - podkreślił prezydent.
REKLAMA
Andrzej Duda ocenił, że "władze Rzeczypospolitej wypełniają misję zachowania dowodów tej największej zbrodni w dziejach ludzkości". Zapewnił, że "kiedy minie zagrożenie śmiertelną chorobą, znów staniemy w Auschwitz-Birkenau, na ziemi przesyconej krwią ponad miliona ofiar".
Prezydent przyznał, że "to, co można tutaj zobaczyć, jest odpowiedzią na zapomnienie, na ułudę nierealności, na kłamstwo negacjonizmu".
- Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie. My, współcześni, poniesiemy w przyszłość i przekażemy następnym pokoleniom przesłanie płynące z tego miejsca: nigdy więcej Auschwitz! - powiedział prezydent. - Nigdy więcej ludobójstwa, nienawiści i rasizmu! - podkreślił.
Powiązany Artykuł
![Holokaust zdjęcia przedwojenne 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c35e6c35-6d90-477c-93f6-cc0c1976db8e.jpg)
Raport: zacieranie odpowiedzialności Niemiec zniekształcaniem pamięci o Holokauście
Uroczystości w internecie
27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz przypada - ustanowiony przez ONZ - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
REKLAMA
W tym roku podczas rocznicowych uroczystości w sposób szczególny uwypuklone zostaną losy dzieci. Niemcy deportowali ich do Auschwitz co najmniej 232 tys. Wśród nich było 216 tys. Żydów, 11 tys. Romów, 3 tys. Polaków, ponad 1 tys. Białorusinów oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. W obozie zarejestrowano jako więźniów ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. oswobodzono nieco ponad 700.
Śmierć w Auschwitz poniosło ponad 200 tys. dzieci, w większości były to dzieci żydowskie przywiezione z rodzinami na zagładę.
jmo
REKLAMA