more_horiz
Wiadomości

Pytania prawne dotyczące frankowiczów. Rozpatrzy je Izba Cywilna SN

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 21:53
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Manowska skierowała do całej Izby Cywilnej SN pytania prawne dotyczące spraw sądowych o kredyty frankowe. Uchwała Izby Cywilnej ujednolici orzecznictwo w sprawach frankowych, ma być podjęta 25 marca.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata ManowskaFoto: Andrzej Hulimka/Forum
franki szwajcarskie bankonty pieniędze kredyt 1200.jpg
Pozwy frankowiczów zalewają sądy. Sytuację utrudnia stopień skomplikowania spraw

Pytania dotyczą spornych kwestii powodujących rozbieżności w orzecznictwie sądów. Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski poinformował, że pytań jest sześć i można je podzielić na dwie grupy. 

Czytaj także:

- Pierwsze trzy pytania dotyczą stwierdzenia obecności niedozwolonych klauzul umownych w umowie kredytu - mówił rzecznik. Chodzi między innymi o skutki wystąpienia niedozwolonych klauzul oraz czy można je zastąpić innymi zapisami. Jeśli Izba Cywilna odpowie, że nie ma możliwości zastąpienia tych klauzul innymi mechanizmami, wówczas zostały postawione pytania - osobno dla kredytów indeksowanych i osobno dla kredytów denominowanych w obcej walucie - czy umowy te wiążą strony. 

Druga grupa pytań dotyczy rozliczeń między bankiem a konsumentem w sytuacji gdy sąd uzna umowę za nieważną lub "bezskuteczną".

Wskazania sądów cywilnych

Zanim zostały przygotowane pytania prawne, którymi zajmie się Izba Cywilna, I prezes Sądu Najwyższego skierowała prośbę do sądów cywilnych o przedstawienie głównych problemów i rozbieżności w sprawach frankowiczów z bankami. 

- Z sądów spłynęło prawie 50 odpowiedzi, z których kilkanaście było rozbudowanych, szczegółowo rozpatrujących tę tematykę. Odpowiedzi z Sądu Okręgowego w Warszawie i kilku innych sądów w dużych miastach były niezwykle cenne dla uzmysłowienia sobie wszystkich komplikacji, które się wiążą z orzekaniem w sprawach frankowych - mówił sędzia Aleksander Stępkowski.

Po wyroku TSUE w październiku 2019 r. w sprawie państwa Dziubaków, do sądów powszechnych wpływa coraz więcej spraw dotyczących kredytów frankowych. Sądy nie mają jednolitej linii orzeczniczej, stąd potrzeba zajęcia stanowiska przez Sąd Najwyższy.

"Moc zasady prawnej"

Jak mówił Aleksander Stępkowski, uchwała, którą podejmie Izba Cywilna w pełnym składzie, będzie miała moc zasady prawnej obowiązującej sędziów Sądu Najwyższego, ale będzie też siłą autorytetu wpływać na orzecznictwo w sądach cywilnych.

Posłuchaj
00:25 10872959_2.mp3 I prezes SN skieruje pytania prawne dotyczące frankowiczów do całej Izby Cywilnej SN (IAR)

- Sądy powszechne będą miały gwarancję, że jeżeli Sąd Najwyższy będzie rozpatrywał kasację od wyroku, który zapadł w sądzie powszechnym, wówczas rozpatrując tę kasację, będzie rozpatrywał tę zasadę, a zatem nie ma sensu rozpatrywać w inny sposób, ponieważ można się spodziewać kasacji, która zmieni ten wyrok - mówił rzecznik.


pb, mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także