Prezydent: w okresie pandemii Polacy w absolutnej większości okazali solidarność
Pandemia koronawirusa pokazuje, że Polacy są solidarni w absolutnej większości - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z organizacjami społecznymi zaangażowanymi w walkę z COVID-19. Jak dodał, zachowania, które obserwowaliśmy w trudnym czasie pandemii, były budujące.
2021-01-29, 14:35
Prezydent spotkał się w piątek w Pałacu Prezydenckim z organizacjami harcerskimi oraz charytatywnymi, które uczestniczą w walce ze skutkami koronawirusa. Obecni byli m.in. przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża i Caritas.
Powiązany Artykuł
"Przechodzimy recesję łagodniej, niż prognozowano". Premier skomentował nowe dane GUS
"Pokazaliśmy solidarność"
Andrzej Duda podziękował przedstawicielom organizacji "za ogromne zaangażowanie, za wielkie serce włożone w pomoc, za solidarność w pandemii koronawirusa". Zaznaczył, że ostatni rok był "czasem próby". - Próby pokazującej, czy nasza legendarna solidarność, którą tyle razy się szczycimy w Europie i na świecie, że kiedyś ją stworzyliśmy - (i która) przybrała postać wielkiego ruchu społecznego, związku zawodowego Solidarność, który wyprowadził nas zza żelaznej kurtyny, która jest nasza dumą - czy ona działa, czy Polacy są solidarni, czy też byli solidarni tylko przez moment - powiedział prezydent.
Posłuchaj
Wyraził przekonanie, że pandemia koronawirusa pokazuje, że Polacy są solidarni w absolutnej większości. Jak dodał, szczególnie cieszy go, że bardzo wiele solidarności, ludzkiego ciepła, wrażliwości, empatii pokazali ludzie młodzi. - W dzisiejszych czasach, kiedy bardzo często mówi się o znieczuleniu, że liczy się tylko pieniądz, że człowiek nie zwraca uwagi na drugiego człowieka, to, co bardzo często obserwowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, w całym tym trudnym czasie, było budujące - mówił.
- Nowe zasady bezpieczeństwa od 1 lutego. Zobacz, czego dotyczą zmiany
- Przygotowanie do pobytu w szpitalu w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Zobacz, co radzą eksperci
Powiązany Artykuł
Spadek liczby zakażeń. Rzecznik MZ: nie jest na tyle duży, byśmy mogli czuć się zwolnieni z obostrzeń
Cykl spotkań
Prezydent podkreślił, że chciałby, aby piątkowe spotkanie było inauguracją cyklu spotkań z różnymi środowiskami, które były zaangażowane w walkę z pandemią. - Chce usłyszeć głosy z różnych stron podsumowujące (...), ale również formułujące postulaty co do tego, jakie są oczekiwania, jakie zostały stwierdzone braki, co można poprawić - mówił Andrzej Duda.
Zaznaczył, że rok temu przyjęta została Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, w której działania organizacji obywatelskich, społecznych w strukturze bezpieczeństwa państwa zostały ujęte jako ważny element. - Nikt z nas się nie spodziewał, że tak bardzo szybko w tak trudnej sytuacji, będziemy testować naszą zdolność jako społeczeństwa w tym zakresie. Uważam, że ten test wypadł co najmniej dobrze - podkreślił prezydent.
Posłuchaj
Jak dodał, jest natomiast "pytanie nie (o to), co organizacje społeczne mogą zrobić dla państwa, ale co polskie państwo może zrobić dla organizacji społecznych". Jak mówił, stąd piątkowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Zaznaczył, że jako prezydent ma inicjatywę ustawodawczą.
jmo
REKLAMA
REKLAMA