Otwarte galerie handlowe i instytucje kultury. Sprawdź, co się zmienia od jutra

Rząd wycofuje się z części ograniczeń nałożonych na Polaków w związku z pandemią COVID-19. Od poniedziałku będzie można m.in. zrobić zakupy w galeriach handlowych, oraz w zwykłych sklepach między 10, a 12 - wycofane zostają tzw. godziny dla seniorów, utrzymany pozostaje jednak zakaz spotkań powyżej 5 osób. Sprawdź, co dokładnie zmienia się od 1 lutego 2021. 

2021-01-31, 05:47

Otwarte galerie handlowe i instytucje kultury. Sprawdź, co się zmienia od jutra
Od poniedziałku znów ma własne oczy oglądać będzie można "Bitwę pod Grunwaldem" Matejki, jednak - z zachowaniem reżimu sanitarnego. Foto: JL/ FORUM
  • Już od jutra otwarte będą wszystkie sklepy w centrach handlowych
  • Dla zwiedzających znów dostępne będą galerie sztuki i muzea
  • Wszędzie tam obowiązywać będzie reżim sanitarny - noszenie maseczek i dezynfekcja rąk
  • Także od poniedziałku nie będzie w sklepach godzin dla seniorów
  • Obowiązywanie pozostałych ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 zostało wydłużone do 14 lutego

Powiązany Artykuł

koronawirus free 1200 polska
Spadek liczby zakażeń i zgonów. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia dot. COVID-19

O decyzjach informował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej. Jak dodał, sytuacja będzie monitorowana i dalsze decyzje zostaną podjęte w połowie lutego.

Posłuchaj

Adam Niedzielski: 14 lutego podejmiemy decyzję, co dalej (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Otwarte sklepy, ale w reżimie sanitarnym

Zlikwidowane zostaną tzw. godziny dla seniora, obowiązujące między 10 a 12. Minister zdrowia tłumaczył, że rząd, rezygnując z teog pomysłu, przychylił się do apeli przedsiębiorców. Zaznaczał, że argumentem w tej kwestii jest trwający właśnie program szczepień osób starszych. 

Tempo procesu szczepień w Europie - stan na 29.01.2021 (PAP) Tempo procesu szczepień w Europie - stan na 29.01.2021 (PAP)

Czytaj także: 

Szef resortu zdrowia zaznaczał, że otwarcie wszystkich sklepów w centrach handlowych jest ostrożnym krokiem i odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. - Widać, że nauczyliśmy się dbać o to, by trzymać dystans, nosić maseczki i dezynfekować ręce. Wydaje się, że takie rozwiązanie (jak otwarcie galerii handlowych - red.) jest możliwe - wskazał minister zdrowia.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda wideokonferencja KPRP 1200.jpg
"Nie jesteśmy bezbronni wobec tej choroby". Prezydent do profesorów na polonijnym panelu

Rzecz jasna, taki sam reżim sanitarny obowiązywał będzie także w otwieranych instytucjach kultury. - Tam będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych - przypomniał Adam Niedzielski.

REKLAMA

Muzea bezpieczniejsze od restauracji

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński, powiedział w piątek TVP Info, że decyzja o otwarciu muzeów i galerii sztuki została podjęta na podstawie bardzo wnikliwych ekspertyz i badań. Wicepremier zauważał, że obiekty kulturalne są bezpieczniejsze niż siłownie i restauracje.

Posłuchaj

Piotr Gliński: muzea to miejsca, gdzie się przechodzi płynnie, gdzie jest przepływ osób - inaczej, niż w restauracjach, czy siłowniach (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w sobotę w Programie 1 Polskiego Radia, że obecna sytuacja nie pozwala na pełne otworzenie gospodarki. Zaznaczył, że przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania pokazują, że do setek tysięcy zakażeń może dojść w miejscach, które w Polsce wciąż pozostają zamknięte - w restauracjach, klubach fitness i na siłowniach. Dlatego wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że obecnie szersze luzowanie obostrzeń jest niemożliwe.

Powiązany Artykuł

otwarta restauracja froum 1200.jpg
Poluzowanie epidemicznych obostrzeń. Sarzyńska: większość przedsiębiorców będzie rozczarowana

Kolejne kroki po walentynkach

Pozostałe ograniczenia epidemiczne zostały wydłużone do 14 lutego. Oznacza to, że w szkołach wciąż uczyć się mogą tylko uczniowie klas 1-3. Zamknięte pozostaną stoki narciarskie, dyskoteki, siłownie, kluby fitness i baseny, a wciąż zakazane będą zgromadzenia powyżej pięciu osób oraz imprezy okolicznościowe. Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.

Czytaj także: 

Restauracje będą działać w trybie ograniczonym - mają wydawać posiłki jedynie na wynos lub dowóz. Ograniczona pozostaje działalność hoteli, które są czynne tylko dla medyków, czy wojskowych. Ponadto obowiązywać będzie 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym, choć zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test wykonany na 48 godzin przed powrotem.

REKLAMA

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 6 144 nowe zakażenia koronawirusem - informowało w sobotę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 336 zakażonych osób, a wyzdrowiało 6 460 osób. Wykonano ponad 45 tysięcy testów na obecność wirusa. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono prawie 1 milion 503 tysiące zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło prawie 37 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało ponad 1 milion 257 tysięcy osób.


Ministerstwo Zdrowia 30.01.2021: 5864 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu; zmarły 303 osoby. (PAP) Ministerstwo Zdrowia 30.01.2021: 5864 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu; zmarły 303 osoby. (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej