Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność. Zobacz, co przygotowano dla zwiedzających

Od 1 lutego muzea i galerie sztuki mogą być otwarte dla publiczności przy zachowaniu reżimu sanitarnego - wynika z rozporządzenia rządu opublikowanego 29 stycznia w Dzienniku Ustaw. Dyrektorzy muzeów i galerii zapowiadają otwarcie swoich instytucji dla zwiedzających.

2021-02-01, 07:48

Muzea i galerie sztuki wznawiają działalność. Zobacz, co przygotowano dla zwiedzających

Do 14 lutego przedłużone zostały dotychczasowe obostrzenia związane z epidemią - wyjątkiem będzie otwarcie instytucji muzeów i galerii sztuki w reżimie sanitarnym (jedna osoba na 15 m kw.) oraz centrów handlowych. Rozporządzenie rządu w tej sprawie opublikowano 29 stycznia wieczorem w Dzienniku Ustaw. Od poniedziałku otwiera się dla zwiedzających m.in. Muzeum Auschwitz-Birkenau. 

Posłuchaj

Rzecznik Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Bocian o wytycznych dla muzeów i galerii (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Program Wielkich Wystaw na Zamku Królewskim

"Bardzo cieszymy się z możliwości otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie dla zwiedzających i zapraszamy wszystkich od wtorku, 2 lutego" - napisała w informacji przesłanej PAP zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie Elżbieta Ofat.

Powiązany Artykuł

pałac kozłówka 1200 free
"Jedyne takie miejsce" w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

"To ważny czas dla Zamku, gdyż właśnie rozpoczynamy obchody Wielkiego Jubileuszu 50-lecia Odbudowy. Do tych obchodów przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, i mamy gotowy Program Wielkich Wystaw, który zainauguruje 23 marca wystawa »Arcydzieła z Watykanu«" - podkreśliła.

REKLAMA



Ofat poinformowała, że "od najbliższego wtorku na odwiedzających, poza stałymi ekspozycjami w Zamku, czeka wystawa »Porcelany z polskim orłem«, a na zamkowym dziedzińcu ekspozycja historycznej skarbonki oraz monumentalna rzeźba Igora Mitoraja »Ikaria« prezentowana na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą".

Do Muzeum Narodowego w Warszawie bezpłatnie

- Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie będzie otwarty dla publiczności od wtorku 2 lutego – poinformowała specjalistka w dziale komunikacji MNW Monika Bala. Jak wyjaśniła, "tego dnia udostępnione zostaną wszystkie muzealne ekspozycje. "Będzie można je zwiedzać codziennie, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 18" - dodała.

Powiązany Artykuł

skansen sierpc.jpg
Od rzeźby Matki Boskiej do parku etnograficznego. Pół wieku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu!

- Przez pierwszy tydzień, do niedzieli 7 lutego włącznie, wstęp na wszystkie wystawy czasowe i do galerii stałych MNW jest bezpłatny - zapowiedziała Bala.



Na zwiedzających MNW czeka, m.in. nowa Galeria Sztuki Starożytnej oraz wystawa czasowa "Polska. Siła obraz" (wyjątkowo przedłużona do 7 lutego).

Łazienki od wtorku

- Muzeum Łazienki Królewskie zostanie otwarte 2 lutego, ponieważ w poniedziałki zawsze mieliśmy zamknięte z uwagi na tzw. dzień gospodarczy. Obiekty będą dostępne dla zwiedzających, oprócz Białego Domu i Wodozbioru, które są czynne tylko latem - poinformowała specjalistka ds. kontaktu z mediami Muzeum Łazienki Królewskie Anna Marat.

- Cieszymy się bardzo, bo stęskniliśmy się za zwiedzającymi. To bardzo dobra informacja. Uważam, że muzea to ważne społecznie miejsca i myślę, że to oczekiwanie ma możliwość zwiedzania jest wzajemne - podkreśliła.

Powiązany Artykuł

Pałac Pod Blachą 1926 1200.jpg
Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego historia

Dwie nowe wystawy w Zachęcie

- Wiadomość o otwarciu galerii i muzeów dla zwiedzających przyjmujemy z radością - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki Olga Gawerska.


Posłuchaj

Rzecznik Zachęty Olga Gawerska o wystawie "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca" (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

- Jesteśmy gotowi z dwiema nowymi wystawami - i w związku z tym bardzo byśmy chcieli, aby publiczność mogła je zobaczyć na żywo. Zwłaszcza, że jedna z nich to wystawa rzeźby - mówiła.

REKLAMA

- Cudownie będzie - mając na ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca" prace kilkudziesięciu artystów, od Xawerego Dunikowskiego po twórców współczesnych - pokazać je jednak w wersji nie online - podkreśliła Gawerska.



1 lutego już od godz. 12 będzie można w Zachęcie oglądać wystawę "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca" i "Rhizopolis" - projekt Joanny Rajkowskiej, która zaprosi widzów "do podziemnego miasta korzeni". Tego samego dnia otwarta zostanie także prezentacja prac Macieja Salamona w Miejscu Projektów Zachęty. Wstęp na wszystkie wydarzenia 1 lutego jest wolny.

Powiązany Artykuł

EszpcBuXcAATr8F (1).jpg
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego wzbogaciło się o zbiór unikalnych dokumentów AK 1943-1944

Wawel gotowy na zwiedzających

O tym, że niezbędna do funkcjonowania instytucji wystawienniczych jest obecność odbiorców sztuki, w rozmowie z PAP przypomniał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej. - Muzeum bez widzów to tylko bardzo kosztowny magazyn zbiorów, więc pojawienie się turystów na Wzgórzu Wawelskim i w Zamku Królewskim było oczekiwane - podkreślił.

"

♦️BEZPŁATNE poniedziałki na Wawelu♦️ Od 9.30 do 13.00. To już jutro‼️Gotowi na zwiedzanie⁉️ Otwieramy dla Was wybrane...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Niedziela, 31 stycznia 2021



Wyjaśnił, że "Zamek jest przygotowany na przyjęcie widzów – spełnia wszystkie warunki wynikające z obostrzeń sanitarnych". Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. wystawy "Wawel zaginiony", "Wawel odzyskany", "Sztuka Wschodu. Namioty tureckie" oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Niedostępne będą dwie z sześciu części ekspozycji stałej: reprezentacyjne komnaty oraz prywatne apartamenty królewskie, gdzie trwają przygotowania do zapowiedzianej na wiosnę wielkiej wystawy arrasów.

REKLAMA

Posłuchaj

Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Rafał Quirini-Popławski o bezpiecznym powrocie zwiedzających (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Maksymalne bezpieczeństwo w muzeum

Z kolei dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Szczerski zwrócił uwagę na to, że specyfika funkcjonowania tego typu instytucji stwarza możliwość zapewnienia odwiedzającym maksymalnego bezpieczeństwa.

Powiązany Artykuł

MNK_tarcza_biala_01 (1).jpg
"Kwadratura kultury". Muzeum Narodowe w Krakowie pracuje nad nowym projektem

- Wśród wszystkich instytucji kultury muzea są najbezpieczniejsze, biorąc pod uwagę limity zwiedzających, wietrzenie i dezynfekcję sal, dlatego cieszymy się, że to zostało zauważone i ten wyjątek został zrobiony – wyjaśnił w rozmowie z PAP.

"Wysiłek nie zostanie zmarnowany"

W Gmachu Głównym MNK widzowie będą mogli zobaczyć m.in. wystawę "Moc muzeum" oraz monograficzną prezentację dzieł Szymona Czechowicza, które wypożyczone zostały z wielu instytucji zagranicznych – obecnie trwają rozmowy dotyczące możliwość je przedłużenia.

- Każda wystawa to ogromny wysiłek, czasem także wieloletnie przygotowania oraz olbrzymie nakłady finansowe. Nie można ich udostępnić – jak spektaklu teatralnego czy filmu – bez problemów w innym czasie. Trudno sądzić, żeby mogły być kiedyś powtórzone jak np. wystawa dzieł Czechowicza. Dlatego dla nas tak dobra jest wiadomość, że wysiłek włożony w zorganizowanie tej ekspozycji nie zostanie zmarnowany – podkreślił Szczerski.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

forum-0436188143-1200.jpg
Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wiemy, jak przebiegają przygotowania

Dodał, że w dawnym hotelu Cracovia otwarta zostanie przygotowana wspólnie z Filharmonią w Szczecinie wystawa poświęcona architekturze światowych filharmonii.

Wolność i euforia

Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki Maria Anna Potocka powiedziała PAP, że "radość z informacji o odblokowaniu części sektora kultury jest ogromna".

- Bardzo się cieszymy - nastąpił wybuch energii, ja jestem w euforii. To oznacza otwarcie, wolność i to, że możemy wreszcie dać ludziom wszystko, co przygotowaliśmy - przyznała.

Jak podkreśliła, kierowane przez nią instytucje ułożyły już programy, które zaproponują odwiedzającym, ale zadbają także o bezpieczeństwo swoich gości.

- W porównaniu ze sklepami czy miejscami handlu, w MOCAK-u jesteśmy bardziej bezpieczni. Dysponujemy trzema tysiącami metrów kwadratowych przestrzeni. Przez cały czas pandemii dbamy o ciągły przewiew w środku. Podczas zwiedzania ludzie nie cofają się do poprzednich miejsc, w związku z czym się ze sobą nie stykają - wyjaśniła Potocka.

Przyznała, że sytuacja będzie "bardziej skomplikowana" w przypadku Bunkra Sztuki, dlatego tam równocześnie wpuszczanych będzie 15 osób. Tam też zaplanowana została inauguracja działalności, podczas której odbędzie się m.in. prezentacja wystawy Bartka Materki i otwarcie księgarni MOCAK-bookstore-Bunkier.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej