Artykuły Onetu ws. karabinka Grot. Fabryka Broni Łucznik pozywa Ringier Axel Springer
Pozew dotyczy artykułów Onetu, w których zarzucono karabinkowi Grot wady konstrukcyjne. Zdaniem fabryki autorzy nie dochowali rzetelności dziennikarskiej, opierając tekst niemal wyłącznie na anonimowych wypowiedziach - podaje TVP Info.
2021-02-02, 14:54
Powiązany Artykuł
Politycy stają w obronie karabinka Grot. MON zapowiedział pozwy za rozpowszechnianie fake newsów
W poniedziałek (25 stycznia) onet.pl opublikował materiał dotyczący wad karabinka Grot. Według raportu uzyskanego przez portal testy wykazały, że karabinek może zagrażać żołnierzom. Według portalu Grot w trakcie podpisywania kontraktu nie miał badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby go do użytkowania w armii i już na poziomie wstępnych testów wzbudzał wiele wątpliwości, które były ignorowane.
Wszystkim tym informacjom zaprzeczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że Groty przeszły testy i zostały zaakceptowane jako karabinki dla Wojska Polskiego. Według niego publikacja portalu onet.pl może mieć na celu podważenie wiarygodności polskiego producenta karabinków Grot przed zaplanowanym przetargiem na wyposażenie bojowe armii ukraińskiej.
"Zgodnie z naszymi wymaganiami"
MON poproszone przez PAP o stanowisko wobec zarzutów portalu i treści raportu zaznaczyło, że naturalną rzeczą jest występowanie usterek wynikających z użytkowania, zastosowanych materiałów, rozwiązań technicznych, jak i sposobu obchodzenia się z bronią.
- "Weryfikacja następuje podczas użytkowania". MON odpowiada na zarzuty Onetu
- "Wojsko musi być liczne i mieć najlepszy sprzęt". Szef MON o planach na 2021 rok
"Cały czas współpracujemy z producentem nad dalszym doskonaleniem konstrukcji z wykorzystaniem doświadczeń zdobytych i przekazanych przez żołnierzy w trakcie eksploatacji karabinka" - zapewnił resort.
"W przypadku karabinka Grot, jak i każdej innej broni produkowanej zarówno w Polsce, jak i za granicą, zawsze jednak ostateczna weryfikacja następuje podczas użytkowania przez żołnierzy w ramach szkolenia oraz w realnych warunkach wykonywania zadań" - zaznaczył resort.
Czytaj także:
- "Inwestycja, która zwiększa bezpieczeństwo Polaków". Błaszczak o rekordowym budżecie MON
- "Intensywny rok szkoleniowy". Generał Jarosław Gromadziński o bilansie działań w 2020 r.
- "Większość działań udało się zrealizować". Płk Głuszczak podsumował 2020 rok w Centrum Weterana
"Należy podkreślić, że współpraca pomiędzy użytkownikiem a producentem układa się bardzo dobrze. Oznacza to, że w kolejnych partiach dostarczanych karabinków uwzględniono zgłoszone uwagi (ich skala była niewielka), a konstrukcja rozwijana jest zgodnie z naszymi wymaganiami" - podkreśliło MON.
dn/tvpinfo/PAP
REKLAMA
REKLAMA