Zjednoczona Prawica zwiększa dystans, PSL i Kukiz'15 pod kreską. Nowy sondaż
Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 29 proc. ankietowanych, Koalicja Obywatelska - 23 proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni - 14 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar. Zgodnie z badaniem, do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica, zdobywszy 6 proc. poparcia i Konfederacja z wynikiem 5 proc.
2021-02-09, 18:28
- Zjednoczona Prawica cieszy się największym poparciem spośród ugrupowań politycznych - wynika z nowego badania Kantar
- Na PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie chciałoby głosować 29 proc. Polaków. Na drugą KO - 23 proc.
- Poparcie dla ZP wzrosło względem poprzedniego badania o 4 pkt. proc., natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej spadły o 2 pkt. proc.
- Do Sejmu weszłyby jeszcze Polska 2050, Lewica i Konfederacja. Pod progiem wyborczym znalazłyby się PSL i Kukiz'15
Powiązany Artykuł
Rzecznik Porozumienia: nie ma alternatywy dla Zjednoczonej Prawicy
Zjednoczona Prawica zwiększa dystans
W porównaniu z poprzednim badaniem poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło w styczniu o 4 pkt proc., natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej pogorszyły się o 2 pkt proc.
Poparcie dla Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni wzrosło o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Lewica z kolei zanotowało wynik gorszy o 2 pkt proc., o 1 pkt proc. gorsze są także notowania Konfederacji.
- Słabnąca pozycja PO. Prof. Drzonek wskazał główne błędy partii Budki
- Socjolog: postępuje zniechęcenie główną partią opozycyjną, ale PO bis już jest - to Szymon Hołownia
- Szymon Hołownia: nie wierzę w jeden blok opozycyjny
Zgodnie z badaniem progu wyborczego nie przekroczyłby PSL-Koalicja Polska, na który chce głosować 4 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.) oraz Kukiz'15 z 2-proc. poparciem (bez zmian).
REKLAMA
Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować na kogo oddałoby głos.
Powiązany Artykuł
"Koalicja 276". Jankowski: przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego
Większość chce iść do wyborów
W styczniu 69 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu po epidemii koronawirusa. 31 proc. respondentów zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 38 proc. badanych raczej planuje wziąć udział w wyborach.
Przeciwne stanowisko wyraża 19 proc. respondentów – 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 9 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 12 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.
Badanie przeprowadzono 29 stycznia– 3 lutego 2021 roku na reprezentatywnej próbie 980 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=689 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką: wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
REKLAMA
mbl
REKLAMA