Premier: Grupa Wyszehradzka to serce Europy Środkowej. Mamy ambicje i możliwości dalszego rozwoju
- 30 lat temu rozpoczął się nowy rozdział w historii naszej części Europy. Grupa Wyszehradzka to opowieść o zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach. Grupa V4 w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza - mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
2021-02-17, 13:50
- W Krakowie odbywa się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji jej 30-lecia
- - Pokazaliśmy dziś tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki
- Szef rządu podkreślił przy tym, że "nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych"
- Premierzy V4 podpisali również wspólną deklarację z okazji 30. rocznicy Grupy Wyszehradzkiej
Powiązany Artykuł
"Wspólnie stanowimy realną siłę na gospodarczej mapie świata". Premier o Grupie Wyszehradzkiej
Na Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczął się szczyt szefów rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej organizowany z okazji 30-lecia formatu.
- "Jest starszą siostrą Trójmorza". Szynkowski vel Sęk o Grupie Wyszehradzkiej
- "Mamy wspólną wrażliwość". Dr Bonikowska pokazała, co łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej
Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że "dziś na Wawelu spinamy symbolicznie 30 lat historii Grupy Wyszehradzkiej".
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Cele na przyszłość i deklaracja cyfrowa. MSZ zapowiedział zadania środowego szczytu V4
- Trzy dekady temu na Zamku Wyszehradzkim rozpoczął się nowy rozdział w historii tej części Europy [...]. Jesteśmy już razem od 360 miesięcy mniej więcej i mówi się czasami, że historia zatoczyła koło, ale po tych 360 miesiącach jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż to, z którego rozpoczynaliśmy - podkreślił szef rządu.
Posłuchaj
Jak mówił, Grupa Wyszehradzka "to opowieść o zjednoczeniu, zjednoczeniu z Europą, o wzmocnieniu, o nowych wielkich ambicjach". - Powróciliśmy bowiem do miejsca, które nam się należało, którego zostaliśmy niesłusznie pozbawieni na skutek II wojny światowej - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Mówił, że państwa V4 wstąpiły do NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że ostatnie 5 lat to zdecydowane wzmocnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. - Sama Grupa Wyszehradzka w ostatnich 5 latach jest znacznie silniejsza niż wcześniej - przekonywał.
"Lokomotywa rozwoju gospodarczego całej Europy"
Szef rządu zwracał uwagę, że w ostatnich latach Polska, Czechy, Słowacja i Węgry bardzo dynamicznie się rozwijały, zaś ekonomiści i komentatorzy życia gospodarczego mówią o naszych krajach, że jesteśmy "lokomotywą rozwoju gospodarczego całej Europy".
REKLAMA
- Rzeczywiście tak jest: szybki wzrost PKB, niskie bezrobocie, jedno z najniższych w całej UE, rosnące inwestycje, bardzo dobre otoczenie inwestycyjne tworzą przyjazny klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i wzrostu wynagrodzeń naszych pracowników - wyliczał premier, dodając, że te "kolorowe barwy" zmieniły się za sprawą pandemii.
Mateusz Morawiecki przekazał, że podczas szczytu dużo czasu poświęcono tematowi pandemii COVID-19. - Zastanawialiśmy się, jak wzmocnić UE poprzez szybsze szczepienie, poprzez solidarną pracę w kierunku produkcji szczepionek w UE. Tu i teraz jak najszybciej szczepić po to, żeby móc wrócić do normalnego życia gospodarczego - dodał.
- Nie ma prawdziwego partnerstwa bez solidarnego, odpowiedzialnego podejścia do spraw najtrudniejszych. Takim jest dzisiaj kwestia epidemii i szczepień - oświadczył premier. - Walka z epidemią musi być sprzęgnięta z obroną wspólnego rynku UE i jednocześnie z myśleniem o przyszłości gospodarczej - dodał
Fundusz Wyszehradzki
Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że Grupa Wyszehradzka ma "odwagę, aspiracje, talenty, wizję, która musi być [...] kontynuowana, bo jest wielką szansą szybkiego dogonienia krajów zachodniej Europy".
REKLAMA
- Cieszę się też, że dziś uzgodniliśmy zwiększenie naszego Funduszu Wyszehradzkiego. To fundusz dla młodzieży, dla młodzieży państw z Grupy Wyszehradzkiej, zwiększony do 10 mln euro, pierwszy raz od dekad, od 20 lat - powiedział szef rządu. Podkreślił, że podczas szczytu podpisane zostały bardzo ważne deklaracje, "które nigdy nie miały takiego poziomu szczegółowości".
- Przed nami świat pełen wyzwań i Europa pełna wyzwań, ale jestem przekonany, że w duchu solidarności, ale też odwagi, odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego, nowego kontraktu między państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w tę nową epokę po COVID-19 z nadzieją na lepszą przyszłość - powiedział szef rządu.
- Jestem przekonany, że mimo iż na integrację europejską dziś działa bardzo wiele sił, czasem sił, które w nas uderzają bardzo mocno i w naszą solidarność próbują również uderzać, to dziś pokazaliśmy tu, w Krakowie, że potrafimy działać w sposób solidarny, że uzgadniamy nawet najtrudniejsze tematy. Takie twórcze, czasami trudne dyskusje tu, na forum Grupy Wyszehradzkiej, w Brukseli na forum Rady Europejskiej są potrzebne - ocenił premier.
Jak mówił, w tych dyskusjach ucierają się poglądy, przybliżają się stanowiska i wypracowywany jest kompromis. - Kompromis dla przyszłości, dla nowego, lepszego europejskiego ładu - powiedział premier. Podziękował również krajom z Grupy Wyszehradzkiej za bliską współpracę.
REKLAMA
Deklaracja Rocznicowa
"Zgadzamy się kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią" - oświadczyli premierzy V4 w podpisanej w Krakowie deklaracji.
"Przekonani o wartości dodanej inkluzywnej współpracy z innymi europejskimi i pozaeuropejskimi partnerami w ramach formatu V4+, potwierdzamy nasz zamiar, by wspierać dalsze wzmacnianie naszej współpracy międzyrządowej i międzyludzkiej dla dobra naszych obywateli i krajów, jak również Unii Europejskiej i NATO, oraz zapewnić skuteczną komunikację o naszych wspólnych działaniach, w tym poprzez obecność w internecie" - czytamy w deklaracji.
Premierzy wyrazili zgodę, by kontynuować ścisłą współpracę wyszehradzką w walce z pandemią COVID-19 oraz podejmować działania ułatwiające wyjście z kryzysu wywołanego pandemią. Zadeklarowali kontynuację ścisłej współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym poprzez koordynację i wypracowywanie wspólnych stanowisk w ramach UE, aby "razem stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stoją nasze społeczeństwa, oraz przyczynić się do określania wspólnych europejskich celów".
***
dn/pb
REKLAMA
REKLAMA