Realizacja Zielonego Zwrotu TAURONA. Spółka rusza z budową farmy wiatrowej w Łódzkiem

W Łódzkiem, na terenie gmin Moszczenica i Wolbórz, rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW - poinformowała w czwartek spółka TAURON. Inwestycja, która pozwoli na wyprodukowanie prądu dla 35 tys. gospodarstw domowych, ma być zakończona latem 2022 r.

2021-02-18, 14:30

Realizacja Zielonego Zwrotu TAURONA. Spółka rusza z budową farmy wiatrowej w Łódzkiem
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Jak podkreślił prezes TAURON Polska Energia Wojciech Ignacok, inwestycja jest kolejnym etapem realizacji Zielonego Zwrotu TAURONA, obejmującego - obok rozwoju energetyki wiatrowej - przekazywanie do eksploatacji nowych farm fotowoltaicznych oraz przyłączanie do sieci elektroenergetycznej dziesiątek tysięcy prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Powiązany Artykuł

fotowoltaika shutterstock 1200.jpg
Polacy założyli dziesiątki tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Tauron podsumował 2020 rok

- Ta inwestycja to nowe otwarcie Zielonego Zwrotu TAURONA. Nasza organizacja zbuduje w tym miejscu farmę wiatrową od zera. Inwestycja ta nie jest więc efektem akwizycji. Tak realizowane inwestycje w OZE to już nie tylko konieczność biznesowa, ale i odpowiedź na oczekiwania naszych klientów i otoczenia, w którym funkcjonujemy - wyjaśnił.

Czytaj także:

W grudniu ubiegłego roku TAURON zakupił projekt farmy wiatrowej Piotrków poprzez nabycie spółki WIND T1, która już wcześniej rozwijała projekt o docelowej mocy 30 MW. Zgodnie z planem, na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać się będzie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi 35 tysięcy gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycję zrealizuje konsorcjum złożone z firmy MEGA S.A. jako lidera oraz P&Q Sp. z o.o.

Powiązany Artykuł

wiatraki 1200.jpg
"Zielone" plany PGE, Enei i Taurona. Polskie koncerny stawiają na energię z farm wiatrowych

Jak poinformował TAURON, w 2019 spółka ta podwoiła moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. TAURON zamierza również realizować inwestycje typu offshore na Morzu Bałtyckim.

Posłuchaj

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia o szczegółach dot. nowej inwestycji w ramach Zielonego Zwrotu TAURONA 1:12
+
Dodaj do playlisty

Równolegle realizowane są projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu ubiegłego roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, TAURON uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu TAURON PV. Program ten zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych. W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana zostanie także elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I.

Powiązany Artykuł

A PRĄD.jpg
Tauron inwestuje: ponad 680 mln zł na projekty dystrybucyjne w Małopolsce

Realizowany od czerwca 2019 r. Zielony Zwrot TAURONA, przewiduje zwiększenie do 65% udziału źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Grupy do 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nisko- bądź zeroemisyjnymi, pozwolą na obniżenie emisyjności Grupy, w perspektywie 2025 r., o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc. Do 2025 roku TAURON zamierza mieć ponad 1000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie.

REKLAMA

TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. To jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, największy dystrybutor i jeden z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.

Tauron, PAP, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej