more_horiz
Wiadomości

Zmarł wybitny historyk sztuki profesor Wiesław Juszczak. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:08
18 lutego 2021 r., w wieku 88 lat, zmarł profesor Wiesław Juszczak, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk - poinformował Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Historyk sztuki prof. Wiesław Juszczak podczas uroczystość wręczenia nagrody Polskiego Pen Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, w dniu 23.04.2010.
Historyk sztuki prof. Wiesław Juszczak podczas uroczystość wręczenia nagrody Polskiego Pen Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, w dniu 23.04.2010.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jak przypomniano, "prof. dr hab. Wiesław Juszczak (ur. 1932), emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, był jednym z najwybitniejszych polskich historyków sztuki, Mentorem, Przyjacielem i Wychowawcą wielu pokoleń historyków sztuki, filozofów, literaturoznawców i filmoznawców, promotorem ponad 50 prac doktorskich".

"Z Instytutem Historii Sztuki UW związany był od czasu swoich studiów magisterskich i doktorskich, zawodowo – od 1985 r. W 1976 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie Sztuki PAN, gdzie pracował od 1961 r. Był także wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" - napisano.

We wpisie podkreślono, że prof. Juszczak "był autorem kilkunastu monografii dotyczących europejskiej historii sztuki i teorii sztuki XVIII–XIX wieku, greckiej filozofii sztuki, dziejów i teorii ornamentu, historii filmu". "Jego przełomowe dzieła poświęcone malarstwu polskiego i europejskiego modernizmu, a także filozofii sztuki należą dziś do kanonu lektur, na których wychowały się pokolenia polskich humanistów. Był również wielkim znawcą i tłumaczem literatury anglojęzycznej" - czytamy we wpisie.

Michał Waszyński 1200
Życie barwniejsze niż filmy - Michał Waszyński

Jak przypomniano, "za swoje wybitne osiągnięcia naukowe i w dziedzinie kultury Profesor Wiesław Juszczak był wielokrotnie odznaczany najwyższymi nagrodami państwowymi i naukowymi". "Ogromny naukowy i dydaktyczny wymiar dzieła Profesora Wiesława Juszczaka został w szczególny sposób uhonorowany przez Uniwersytet Warszawski, na którym w 2013 r. odbyła się uroczystość odnowienia jego doktoratu" - napisano.

"Z ogromnym żalem i poczuciem wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Wiesława Juszczaka - uczonego od sześćdziesięciu lat związanego z Instytutem Sztuki PAN" - napisano na Fb Instytut Sztuki PAN.

Wybitny historyk, teoretyk i filozof sztuki

Przypomniano, że był "wybitnym historykiem, teoretykiem i filozofem sztuki, tłumaczem, znawcą literatury, filmu, baletu i muzyki". "Niepodobny do nikogo i niezgodny z codziennością. Wytworny i oryginalny we wszystkim co robił, co myślał i jak myślał. Mądry i dobry" - czytamy we wpisie.

"Uczył, że sztuka prowadzi ku granicom poznawalnego i niepojętego, że po to istnieje – od malowideł w jaskiniach i misteriów starożytnej Grecji po filmy Wernera Herzoga" - podkreślono.

Krzysztof Kowalewski PAP 1200.jpg
Wspominamy Krzysztofa Kowalewskiego. "Miał niebywałą zdolność do arcydzieł"

Zaznaczono, że "będąc niezwykłym erudytą i świetnym fachowcem", prof. Wiesław Juszczak nie ufał "narzędziom naukowego warsztatu" i możliwościom "racjonalnej wiwisekcji".

Wyrazy żalu przekazał Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (OW SPP). "Nasz kolega. Wybitny historyk sztuki, tłumacz, autor kultowej książki o Postimpresjonistach" - czytamy we wpisie OW SPP na Facebooku.

Wiesław Juszczak urodził się 26 czerwca 1932 r. w Warszawie. Był absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1955 r. ukończył Uniwersytet Warszawski, a w 1962 r. na tej uczelni zdobył tytuł doktorski. W latach 1962–63 odbywał staż w Courtauld Institute of Art w Londynie. W 1976 r. habilitował się w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W 1987 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a 5 lat później - zwyczajnego. Od 1961 r. był pracownikiem Instytutu Sztuki PAN, a od 1985 r. - Instytutu Historii Sztuki UW.

Najważniejsze publikacje

Do jego najważniejszych publikacji należą: "Fragmenty. Szkice z teorii i filozofii sztuki" (1995), "Postimpresjoniści" (1972), "Malarstwo polskie. Modernizm" (1977), "Wojtkiewicz i nowa sztuka" (1965 i 2000), "Fakty i wyobraźnia" (1979), "Zasłona w rajskie ptaki" (1981 i 2004), "Realność bogów" (2002), "Wędrówka do źródeł" (2009), "Archeologia mitu", t. 1 i 2 (2012), "Ekfraza poetycka w antycznej Grecji (przykłady wybrane)" (2012), "Poeta i mit" (2014).

W 2010 r. prof. Juszczak odebrał Nagrodę im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, przyznawaną przez PEN Club Polska.

Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1999 r.) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2014 r.). W 2012 r. odznaczono go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem