"Ogromny sukces w skali światowej". We wrocławskim zoo urodził się kuskus niedźwiedzi
We wrocławskim zoo na świat przyszedł kuskus niedźwiedzi. Hodowlę zachowawczą tego gatunku prowadzi zaledwie pięć ogrodów zoologicznych na świecie, ale tylko we Wrocławiu udało się go rozmnożyć.
2021-02-19, 15:00
Kuskus niedźwiedzi należy do najrzadszych, najmniej poznanych i najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt na Ziemi. Wyglądem przypomina miniaturę niedźwiedzia, ale należy do torbaczy. W naturze żyje wyłącznie na wyspie Celebes w Indonezji.
Powiązany Artykuł
"Krok w stronę załogowego lotu na Marsa". Ekspert o lądowaniu łazika Perseverance
Sukces w skali światowej
Jak wskazała rzeczniczka wrocławskiego ogrodu zoologicznego Joanna Kij, narodziny kuskusa niedźwiedziego to ogromny sukces w skali światowej, tym bardziej, że pracownikom wrocławskiego zoo udało się rozmnożyć ten gatunek już po raz czwarty.
Pierwszy raz kuskus niedźwiedzi narodził się we wrocławskim zoo w 2018 roku:
- To niesamowite uczucie mieć udział w rozmnożeniu takiego gatunku i przyczynienia się do jego ochrony. Od początku bardzo uważnie obserwujemy kuskusy i notujemy dosłownie wszystko – zachowania osobnicze, interakcje, sposób poruszania i żywienia, a nawet analizujemy ich odchody. Staramy się też dać im jak najwięcej spokoju i swobody, dlatego mieszkają na zapleczu, gdzie kontakt mają tylko z wybranymi pracownikami. Uważam, że to wszystko leży u podstaw naszego sukcesu – tłumaczył prezes zoo Radosław Ratajszczak.
REKLAMA
Pierwsze oznaki
Opiekunowie zwierząt potwierdzili obecność młodego kuskusa w torbie matki 20 lipca. - Wszyscy wtedy wstrzymali oddech, bo to bardzo newralgiczny etap w hodowli. Młody osobnik jest wtedy nie w pełni wykształcony i nie przeżyłby samodzielnie, poza torbą matki. We wrześniu udało się zaobserwować, że maluch zaczyna wyglądać na zewnątrz, a pod koniec grudnia odważył się na pierwsze wyjście i poznawanie otoczenia – powiedziała Kij.
Powiązany Artykuł
Gigantyczna kara za skażenie środowiska pod Norylskiem. Zapłaci ją rosyjski koncern
- Obecnie pracownicy obserwują jak przemieszcza się po gałęziach na wybiegu i próbuje podkradać jedzenie matce, ale wciąż jej nie odstępuje i w chwilach niepewności błyskawicznie wskakuje do torby. Na razie na dietę małego kuskusa składa się głównie mleko matki, ale już próbuje podjadać +dorosłe+ przekąski czyli liście – opowiadał kierownik działu małych ssaków Andrzej Miozga.
Pracownicy zoo podejrzewają, że nowo narodzony osobnik to samiec, jednak potwierdzą to dopiero wtedy, kiedy bardziej się usamodzielni. Kiedy zostanie określona jego płeć i osiągnie dojrzałość, zostanie przekazany do innego ogrodu zoologicznego, by tam rozwijać hodowlę zachowawczą.
Kuskusy przyjechały do Wrocławia wiosną 2016 r. z indonezyjskiego centrum rehabilitacji zwierząt. Tam zaś trafiły jako zwierzęta odebrane przemytnikom, które nie mogły już wrócić do natury. Pierwszy maluch pojawił się we Wrocławiu w marcu 2017 r.
REKLAMA
***
Obecnie w pięciu ogrodach zoologicznych na świecie: w Batu na wyspie Jawa, w Brugelette w Belgii, w Ústí nad Labem w Czechach, w Memphis w USA oraz we Wrocławiu, mieszka zaledwie 14 osobników. W większości nie są dostępne dla zwiedzających. Rzeczniczka zoo podkreśliła, że pozostałe ogrody korzystają z doświadczenia wrocławian, którzy udostępniają wszelkie informacje w ramach światowego i europejskiego stowarzyszenia.
as
REKLAMA