X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef KPRM: mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:24
- Ponad 1,690 mln to szczepienia pierwszą dawką. To są dane, które potwierdzają, że trzymamy się założonego już wiele tygodni temu scenariusza, w którym chcieliśmy osiągnąć 3 mln szczepień pierwszą dawką do końca kwartału - poinformował szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Szef KPRM Michał Dworczyk
Szef KPRM Michał DworczykFoto: Aleksiej Witwicki/Forum
  • Szef KPRM podał nowe dane dot. procesu szczepień w Polsce
  • - Trzymamy się założonego już wiele tygodni temu scenariusza - podkreślił
  • Dworczyk poinformował, że producenci szczepionek zmieniają harmonogram dostaw
  • - Jesteśmy i tak w lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich - zaznaczył
  • Dodał, że rząd chce, by do 7 marca został zakończony proces szczepienia nauczycieli
punkt szczepien forum 1200 .jpg
Dr Artur Zaczyński: w szpitalu na PGE Narodowym szczepimy do 1000 osób na dobę

Szef KPRM poinformował, że dotychczas zutylizowano 4 tys. dawek szczepionki, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła nieco ponad 2 tys.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 10917171_1.mp3 Michał Dworczyk o tempie szczepień w Polsce (IAR)

Dworczyk na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera mówił, że producenci szczepionek zmieniają harmonogram dostaw.

- My jesteśmy i tak w lepszej sytuacji niż wiele krajów europejskich, w niektórych krajach wstrzymano w ogóle podawanie pierwszej dawki szczepionek, ponieważ muszą w tej chwili przeznaczyć wszystkie dostawy na szczepienie drugą dawką. My ten proces szczepień prowadzimy w sposób płynny - powiedział szef KPRM.

niedzielski 1200 forum.jpg
Minister zdrowia: trzecia fala pandemii koronawirusa jest już w Polsce

Różne deklaracje producentów szczepionek

- Początkowo mieliśmy deklarowane dostarczenie 14 mln dawek szczepionki do końca pierwszego kwartału, następnie ta liczba deklarowanych szczepionek spadła poniżej 6 mln, ostatnio wzrosła do około 8 mln [...]. Różnica pomiędzy pierwszymi deklaracjami producentów a obecnymi to 6 mln sztuk szczepionek i niestety ten proces zmian cały czas trwa - powiedział Dworczyk.

Zwracał uwagę, że zmiany dostaw mają bardzo duży wpływ na logistykę i organizację szczepień.

- Bardzo nam przykro wobec tych wszystkich seniorów, którzy mają zmieniane terminy i przykro nam ze względu na to, że punkty szczepień mają problemy w związku z tymi zmianami, ale staramy się elastyczną logistyką minimalizować te niekorzystne zjawiska - podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM poinformował, że deklarowana aktualnie liczba szczepionek dla Polski w pierwszym kwartale wynosi nieco ponad 8 mln. Jak dodał, jeżeli producenci wywiążą się ze swoich zobowiązań, do końca pierwszego kwartału będzie można zaszczepić więcej niż 3 mln osób.

- Takie mamy możliwości, w ostatnich dniach przekraczaliśmy 150-160 tys. szczepień dziennie, więc to nie powinno być żadnym problemem. To, co nas ograniczało do tej pory, to jest właśnie brak szczepionek, a nie brak możliwości organizacyjnych i możliwości prowadzenia szczepień - zaznaczył.

Zakończenie procesu szczepień nauczycieli

Mówiąc o planie na najbliższe tygodnie, podkreślił, że rząd chce, by do 7 marca został zakończony proces szczepienia nauczycieli. Dodał, że jest to orientacyjna data, bo nie można wykluczyć, że niektóre szkoły umówią się z placówkami wykonującymi szczepienia już po tym terminie. - Ale tu takie rekomendacje zgłosiliśmy i przekazaliśmy zarówno szkołom, jak i punktom prowadzącym szczepienia dla nauczycieli - dodał.

Od 7 marca - kontynuował - rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej. - Jeśli chodzi o lekarzy, to mamy bardzo dobre wyniki - 94 proc. lekarzy już się zaszczepiło. Niemniej, są lekarze, są też przedstawiciele personelu medycznego, którzy jeszcze nie są zaszczepieni, czekają ze względu właśnie na opóźnienia w dostawach, na zmniejszenie dostaw - powiedział. - Grupa zero będzie też szczepiona zgodnie z nowymi wytycznymi szczepionką firmy AstraZeneca - dodał.

Dworczyk poinformował również, że 15 marca rozpoczną się szczepienia osób chorych przewlekle, czyli grupy 1b. - Powinniśmy w krótkim czasie, mniej więcej w ciągu tygodnia, zaszczepić całość tej grupy - to jest ok. 70. tys. osób. Oczywiście nie wiemy, jak wiele spośród tych 70 tys. osób będzie chciało się szczepić - powiedział. Dodał, że grupa 1b będzie szczepiona - zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej i decyzjami Ministerstwa Zdrowia - szczepionkami firmy Pfizer i Moderna.

Szczepienie służb mundurowych

- 22 marca rozpoczniemy szczepienia służb mundurowych, czyli grupy 1c oraz rozpoczniemy szczepienie pacjentów między 60. a 65. rokiem życia - powiedział, dodając, że obie te grupy będą szczepione szczepionkami AstraZeneca. - Ze względu na to, że seniorzy 60-65 lat to już są szczepienia populacyjne, to w związku z tym na początku marca rozpoczniemy zapisy, czyli uruchomimy nowe sloty dla tej grupy - zapowiedział.

Posłuchaj
00:27 10917257_2.mp3 Szef KPRM: od 22 marca rozpocznie się szczepienie służb mundurowych i seniorów w wieku 60-65 lat (IAR)

Podkreślił, że szczegółowe informacje o organizacji tych szczepień zostaną przedstawione bliżej przełomu lutego i marca. Dodał jednocześnie, że podobnie jak do tej pory, zapisy odbędą się przez internet, infolinię, ewentualnie bezpośrednio czy przez konto pacjenta.

***

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP)

pb

Czytaj także

Szczepionki przeciw COVID-19. Prezes URPL: trzy dopuszczone, dwie na etapie przeglądu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 20:54
 - W Unii Europejskiej dopuszczone są trzy szczepionki przeciw COVID-19, dwie kolejne są w procedurze tzw. przeglądu etapowego, a jedna czeka na rozpatrzenie wniosku o dopuszczenie do obrotu – wskazał w czwartek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Borowski: szczepiąc się hamujemy rozwój mutacji wirusa

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 07:40
- Przechorowywanie chorób to strategia średniowieczna, lepiej się szczepić. Organizm wie, dzięki temu, jak się bronić - powiedział dr Leszek Borowski, ekspert ds. farmakologii klinicznej. Dodał, że w ten sposób też hamuje się rozwój mutacji wirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: pracujemy nad pozyskaniem dodatkowych szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 09:56
- Wszystkie podmioty, które są związane z sektorem publicznym pracują teraz, aby znaleźć potencjalne możliwości zakupu dodatkowych szczepionek, uruchomiliśmy kontakty spółek Skarbu Państwa i ambasad, ale ofert nie ma jeszcze na stole - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń