Budowa fregat w polskich stoczniach. Szef MON: sądzę, że w tym roku podpiszemy kontrakt

Polski przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować fregatę rakietową przewidzianą w programie okrętu obrony wybrzeża Miecznik, finansowanie jest zapewnione – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w TVP Info. Dodał, że umowa może zostać podpisana w tym roku.

2021-02-23, 23:23

Budowa fregat w polskich stoczniach. Szef MON: sądzę, że w tym roku podpiszemy kontrakt
Fregata rakietowa ORP Pułaski . Foto: mł. chor. mar. Karol Sztonder / 3. FO

Szef MON zapewnił, że jednostka, która powstanie w polskich stoczniach "będzie również wartościowa, jeśli chodzi o siłę rażenia". Jak wskazał, na jej wyposażeniu mają znaleźć się pociski rakietowe podobne do tych, z których korzystają dywizjony rakietowe na polskim wybrzeżu.

- Będzie też stanowiła element antydostępowy RP, a więc będzie mogła obronić także polskie Wybrzeże – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak.jpg
Szef MON: stawiamy na budowę nowych polskich okrętów obrony wybrzeża

Gość TVP Info ocenił, że dzięki nadzorowi resortu i zaangażowaniu ze strony polskich stoczni projekt w krótkim czasie się urzeczywistni, a kontrakt ma zostać podpisany jeszcze w tym roku. Stwierdził też, że nie fregaty nie mogą powtórzyć losu korwety "Gawron", której budowa zajęła 18 lat. Zaznaczył, ze główną przyczyną problemów z korwetą był brak stabilnego finansowania.

- Zapewniłem stabilne finansowanie - powiedział minister, przypominając rosnący udział wydatków obronnych w PKB.

REKLAMA

Wcześniej w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia szef resortu obrony tłumaczył, że fregaty będą budowane, bo przeciągają się negocjacje ze Szwecją w sprawie kupienia z tego kraju używanych okrętów podwodnych.

Powiązany Artykuł

wojsko polskie żołnierze free shutte r1200.jpg
Szef MON: siły zbrojne Polski mają 135 tys. żołnierzy. Chcemy, by było ich jeszcze więcej

- Negocjacje nie idą w dobrym kierunku, zaniepokojeni jesteśmy czasem, jeśli chodzi o możliwość pozyskania tych okrętów i ceną - mówił Błaszczak. - Wczoraj zorganizowałem odprawę, rozmawialiśmy na ten temat z dowódcami Wojska Polskiego i zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności postawimy na okręt obrony wybrzeża - dodał.

Czytaj także:

Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik – zbudowanych przez polski przemysł - został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-35.

REKLAMA

MON od lat rozważa też nabycie używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego, które pozwoliłoby utrzymać ciągłość szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych jednostek a zakupem nowych przewidzianych w programie Orka.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej