more_horiz
Wiadomości

Europejscy biskupi piszą do szefa PE ws. krytycznej rezolucji o aborcji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 17:40
Unijni biskupi napisali w sprawie krytycznej pod adresem Polski rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej aborcji z listopada ubiegłego roku. Konferencja Biskupów Unii Europejskiej wysłała list do przewodniczącego Europarlamentu Davida Sassoliego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/paulaphoto

Napisali w nim o konieczności poszanowania kompetencji państw członkowskich zgodnie z zasadą rządów prawa. Podkreślili, że Unia Europejska działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie w traktatach.

shutterstock parlament europejski free europarlament free 1200.jpg
"Instrumentalne wykorzystywanie sporów światopoglądowych". Prof. Jabłoński o debacie w PE dot. aborcji

Zaznaczyli także, że z prawnego punktu widzenia ani unijne prawodawstwo, ani Europejska Konwencja Praw Człowieka nie przewidują prawa do aborcji. Dodali, że to leży w gestii krajów członkowskich i pozostawione jest ich systemom prawnym. "Ścisłe przestrzeganie tej zasady jest wymogiem praworządności, jedną z podstawowych wartości Unii" - czytamy w liście.

Biskupi napisali również o zaniepokojeniu w związku z kwestionowaniem przez Parlament Europejski prawa do sprzeciwu sumienia.

Czytaj także:

itom

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem