Zakontraktowane szczepionki dla Polski. Szef MZ wskazuje na "ogromne liczby"

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w piątek, że Polska ma zakontraktowanych 8 mln szczepionek na COVID-19 firmy Novavax oraz blisko 6 mln - firmy CureVac. - Nasze kontrakty to ogromne liczby, moglibyśmy czuć się komfortowo, ale niestety opóźnienia to weryfikują - dodał.

2021-02-26, 09:40

Zakontraktowane szczepionki dla Polski. Szef MZ wskazuje na "ogromne liczby"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: F8 studio/ Shutterstock

Szef resortu zdrowia był pytany w piątek w Programie 1 Polskiego Radia o to, kiedy kolejne szczepionki na COVID-19 zostaną dopuszczone do użytku w UE.

- Wydaje mi się, że w pierwszym kwartale żadna kolejna szczepionka nie dostanie dopuszczenia, bo po prostu nie ma jeszcze złożonych wniosków. Ale mamy jeszcze dwa produkty, które są w tzw. procedurze przeglądu, (...) i to jest Novavax (...) i szczepionka CureVac - powiedział Adam Niedzielski.

Powiązany Artykuł

mid-epa09033402 (1).jpg
Najnowsze dane dot. szczepień. Premier: Polacy otrzymali już ponad 3 mln dawek

Podkreślił, że preparat firmy Novavax to szczepionka najbardziej tradycyjna, CureVac to natomiast szczepionka w technologii mRNA, czyli takiej samej, w której wyprodukowano preparaty Pfizera i Moderny. Niedzielski poinformował również, że Polska ma zakontraktowanych ponad 8 mln szczepionek Novavax oraz blisko 6 mln szczepionek CureVac.

- Więc te nasze kontrakty (...) są na ogromne liczby i - sumując to wszystko - oczywiście moglibyśmy czuć się komfortowo. Tylko że potem, niestety, rzeczywistość weryfikuje, że to wszystko się przesuwa, opóźnia i my nie możemy wykorzystać potencjału naszego systemu szczepiennego - wskazywał minister zdrowia.

REKLAMA

Czytaj także:

Szef resortu zdrowia pytany, czy Polska poszukuje możliwości dokupienia szczepionek poza mechanizmem unijnym, odparł: "Oczywiście, my to rozeznanie robimy". - Myślę, że mamy już nawet pewnego rodzaju rozeznanie, to znaczy, że jakieś tam oferty są składane. Ale to jest sprawa bardzo skomplikowana, bo po pierwsze, podstawowych źródłem zasilenia powinny być zakupy w ramach naszego mechanizmu europejskiego - powiedział Niedzielski.

- Myślę, że tu też pan premier pokazuje, że główny wysiłek, jeśli chodzi o zwiększenie dostaw, nie powinien polegać na szukaniu nowych możliwości, tylko jednak egzekwowaniu tego, co nam się należy - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

wymaz 1200 shutterstock.jpg
Nowe obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sprawdź, jakie wprowadzono zmiany

W czwartek i piątek premier Mateusz Morawiecki bierze udział w dwudniowym wideoszczycie UE poświęconym pandemii COVID-19 i kwestiom bezpieczeństwa; rozmowy dotyczą m.in. tego, jak poprawić koordynację w walce z koronawirusem i przyspieszyć dostarczanie szczepionek do państw członkowskich. We wtorek premier wraz z szefami rządów: Hiszpanii - Pedro Sanchezem, Danii - Mette Frederiksenem, Belgii - Alexandrem De Croo i prezydentem Litwy - Gitanasem Nausedą wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej