more_horiz

Będzie polska szczepionka przeciw COVID-19? Prof. Ciach o szczegółach prac swojego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 20:54
- Mamy nadzieję, że po pozytywnych badaniach na zwierzętach przejdziemy do etapu prób klinicznych, czyli badań na ludziach - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej, kierownik pracującego nad polską szczepionką zespołu naukowców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Filip Blazejowski/Forum

Na razie profesor zapowiedział badania na zwierzętach. - Na myszach bada się przede wszystkim toksyczność, wytworzenie odpowiedzi immunologicznej i skuteczność tej odpowiedzi immunologicznej - podkreślił.

forum szczepionka covid19 1200.jpg
Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: szczepionki dla seniorów są zabezpieczone

- Pracujemy nad technologią produkcji wybranych białek koronawirusa metodą biotechnologiczną, w związku z tym przeanalizowaliśmy genom wirusa, wybraliśmy fragmenty kodujące interesujące nas fragmenty białek, tak żeby te białka możliwie mało mutowały i dawały szansę na silną odpowiedź immunologiczną - powiedział prof. Ciach. - Bakterie, mamy cztery szczepy, produkują obecnie białka w bioreaktorach. Jak będziemy mieli oczyszczone białka, wtedy zastosujemy formulację szczepionki - wyjaśnił.


Posłuchaj
17:26 _PR24_AAC 2021_02_08-20-32-33.mp3 Prof. Ciach o szczepionce przeciw COVID-19 (Temat Dnia/Gość PR24)

 

- Nasze podejście jest podejściem dość oryginalnym, jako że większość technik stosowanych do produkcji szczepionek obecnych na rynku to są szczepionki genetyczne, czyli zawierające mRNA, bądź DNA w wirusach - zwrócił uwagę prof. Ciach.

Czytaj takze:

Podejście do produkcji polskiego zespołu naukowców jest, co podkreślił gość Polskiego Radia 24, rozwiązaniem podobnym do tego stosowanego przy produkcji szczepionki na żółtaczkę wszczepienną typu B. - Naszym zdaniem takie rozwiązanie jest najtańsze do masowej produkcji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Tomasz Ciach (Wydział Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 08.02.2021
Godz. emisji: 20.32

itom/pr24

Zobacz także

Zobacz także