Krajowy Plan Odbudowy. Pieniądze mogą zostać uruchomione jeszcze w tym roku
Pierwsze środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy mogą zostać uruchomione jeszcze w tym roku. To według Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wariant optymistyczny. Dziś rozpoczęły się konsultacje społeczne planu - dokumentu niezbędnego do uzyskania środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
2021-02-26, 20:20
W najbliższych latach Polska będzie miała do dyspozycji z tego mechanizmu ponad 57 miliardów euro. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zwrócił uwagę, że uruchomienie tych środków nie zależy tylko od postępów prac w Polsce.
Powiązany Artykuł
Premier: Krajowy Plan Odbudowy po COVID-19 zakłada wzrost produktywności, wydajności i konkurencyjności gospodarki
- Proszę nam wierzyć, że jeżeli udałoby się uruchomić w drugim półroczu jakiekolwiek konkretne środki w gospodarce, to bylibyśmy wszyscy bardzo szczęśliwi. To jest proces częściowo realizowany w Polsce. Za chwilę, po przekazaniu Krajowego Planu Odbudowy, on będzie się odbywał na poziomie europejskim, ale też w innych krajach - zaznaczył Waldemar Buda.
- Polska gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu. Najnowsze prognozy ekonomistów
- Dyrektor PIE: widać, że polski przemysł jest odporny na koronakryzys
- Tarcza finansowa. Przedsiębiorca może się odwołać, jeśli uzna, że wsparcie jest za niskie
Konsultacje Krajowego Planu Odbudowy potrwają do 2 kwietnia. Najbliższe tygodnie to również - jak mówił Waldemar Buda - prace legislacyjne nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. To niezbędny krok do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy. - Myślę, że przełom marca i kwietnia to jest ten moment, kiedy będzie to w parlamencie. Oczywiście - lepiej wcześniej, niż później. Rada Ministrów przed nami. Później cały proces legislacyjny. W marcu na pewno ten proces będzie na poziomie parlamentu - powiedział wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Stan polskiej gospodarki. Ekonomista: istotna nadwyżka eksportu nad importem to dobra informacja
Projekt ustawy o ratyfikacji decyzji w sprawie unijnego funduszu odbudowy był już tematem obrad rządu 16 lutego. Wówczas Rada Ministrów nie przyjęła tej propozycji.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w jego gabinecie toczy się dyskusja zarówno na forum politycznym, jak i merytorycznym. Natomiast reprezentujący Solidarną Polskę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oświadczył, że jego formacja sygnalizuje "niebezpieczeństwa wynikające z niezablokowania rozporządzenia warunkującego wypłaty z unijnego budżetu".
REKLAMA
dn
REKLAMA