X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tarcza finansowa. Przedsiębiorca może się odwołać, jeśli uzna, że wsparcie jest za niskie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 13:01
Do tej pory pozytywnie rozpatrzono 470 odwołań elektronicznych i zamknęliśmy blisko 400 tzw. postępowań wyjaśniających ws. Tarczy PFR 2.0 - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że nie zapadły żadne decyzje o przedłużeniu wsparcia dla firm z Tarczy PFR 2.0.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Wiceprezes wskazał, że od 1 lutego br. przedsiębiorcy mogą składać odwołania elektroniczne oraz wnioski o tzw. postępowania wyjaśniające ws. Tarczy PFR 2.0. Do tej pory - jak powiedział - takich odwołań elektronicznych wpłynęło ok. 1000, z czego pozytywnie rozpatrzono 470. Składają je najczęściej firmy, którym wypłacono mniejszą subwencję niż ta, o którą wnioskowały.

- W efekcie PFR wypłacił dodatkowo 83 mln zł - wskazał Marczuk. Dodał, że jeśli chodzi o liczbę postępowań wyjaśniających to jest ich 1057, z czego rozpatrzono już ponad 389. Składają je m.in. firmy, którym odrzucono wniosek elektroniczny albo uważają, że powinny otrzymać wyższą subwencję, a nie mogą załatwić tego odwołaniem.

Marczuk powiedział, że przedsiębiorcy składają postępowania wyjaśniające zwykle z trzech powodów: rozbieżności związanych z kodami PKD; rozbieżności związanych z danymi w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz KRS; oraz rozbieżności związane z rozliczeniem VAT.

Zaznaczył, że formularz postępowania wyjaśniającego trzeba złożyć w banku, który bierze udział w dystrybuowania środków z Tarczy PFR 2.0. i trzeba do niego dołączyć odpowiednie zaświadczenia.

- Jeżeli powodem nieprzyznania subwencji było np. zadłużenie w urzędzie skarbowym lub w ZUS i nie pomaga tu złożenie wniosku elektronicznego, to firma musi przedstawić z tych instytucji zaświadczenie o niezaleganiu - wyjaśnił.

Podkreślił, że system przyznawania subwencji działa sprawnie, o czym świadczy m.in fakt, że 86 proc. przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski, wsparcie otrzymało. Wskazał, że do 19 stycznia w ramach Tarczy PFR 2.0 o wsparcie ubiegało się 48 tys. firm, a subwencje otrzymało prawie 41 tys.

- Pozostałe 7 tys. nie spełniło wymogów związanych z kodami PKD, czy zatrudnieniem pracowników. Są też tacy, którzy mają zadłużenie w ZUS lub urzędzie skarbowym - powiedział. Przypomniał, że jeśli chodzi o kody PKD, to ubiegająca się o wsparcie firma musi mieć wpisany do rejestru działalności przynajmniej jeden z 54 kodów ujętych w rządowym rozporządzeniu. Marczuk dodał, że do tej pory do firm, w ramach Tarczy 2.0 trafiło już ponad 6 mld zł.

PRZEMYSŁ, FABRYKA.jpg
Kolejne branże objęte Tarczą Finansową PFR. Wsparcie wyniesie 750 mln zł

Wiceprezes przypomniał, że wnioski o subwencję z Tarczy PFR 2.0 będą przyjmowane do 28 lutego, natomiast do 31 marca można składać odwołania elektroniczne. Dodał, że jeśli chodzi o postępowania odwoławcze, to procedura ta będzie otwarta do ok. 15 kwietnia.

Pytany o możliwość przedłużenia Tarczy PFR 2.0, powiedział, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje na ten temat. Zaznaczył, że pomoc, którą otrzymują przedsiębiorcy w ramach Tarczy PFR powinna wystarczyć na pokrycie kosztów działalności na ok. 5-6 miesięcy.

Realizowana obecnie Tarcza PFR 2.0 ma umożliwić mikro, małym i średnim firmom uzyskanie subwencji, które będą mogły być w 100-proc. umarzane. Wartość pomocy to 13 mld zł: 6,5 mld zł dla mikrofirm i kolejne 6,5 mld zł dla spółek zatrudniających od 10 do 249 pracowników. Subwencja finansowa PFR będzie miała charakter bezzwrotny po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków.

W przypadku mikrofirm spadek obrotów to minimum 30 proc. w okresie kwiecień-grudzień lub w IV kwartale 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.

Kwota subwencji będzie zależeć od wielkości spadku przychodów: 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów o 30-60 proc., 36 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów powyżej 60 proc. Maksymalna kwota finansowania dla mikrofirm to 324 tys. zł. Będzie możliwość umorzenia do 100 proc. w zależności od utrzymania zatrudnienia w 2021 r. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne branże objęte Tarczą Finansową PFR. Wsparcie wyniesie 750 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 07:40
Rząd przyjął uchwałę rozszerzającą pomoc z tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju o kolejnych 9 branż. Są to m.in. branże edukacyjna, handlowa i rozrywkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: obecne otwarcie gospodarki jest warunkowe

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 17:28
W miniony weekend w Zakopanem i nie tylko tam - bardzo wielu turystów, mimo panującej pandemii, odpoczywało i bawiło się nie zachowując zasad bezpieczeństwa. Do tej sytuacji odniosła się w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zuber: wraz z końcem tarcz antykryzysowych rośnie ryzyko wzrostu bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 14:56
- Mam nadzieję, że nie będzie dwucyfrowego bezrobocia w tym roku - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń