"Prace nie będą prowadzone w okresie lęgowym". Nowy aneks do planów dla Puszczy Białowieskiej

Pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa, Edward Siarka, oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny, podpisali dwa nowe aneksy do planów urządzenia lasu dla nadleśnictw Białowieża i Browsk. Na razie nie zaakceptowano aneksu dla nadleśnictwa Hajnówka.

2021-03-09, 18:36

"Prace nie będą prowadzone w okresie lęgowym". Nowy aneks do planów dla Puszczy Białowieskiej
Wiceminister klimatu i środowiska powiedział też, że podpisanie zaktualizowanego aneksu pozwala na podjęcie prac "w zakresie ochrony czynnej siedlisk i gatunków, które - zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej i UNESCO - powinniśmy na tym całym obszarze Puszczy Białowiejskiej realizować". Foto: AW/ FORUM

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka mówił na konferencji prasowej, że Polska w pełni wykonuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 roku. Zaznaczył, że podpisanie nowego aneksu dla Nadleśnictwa Białowieża jest "jedyną prawnie możliwą formą uchylenia aneksu z 2016 roku". Dodał, że wcześniejszy dokument stał się przedmiotem sporu między Polską a Komisją Europejską.

Powiązany Artykuł

Puszcza Białowieska Białowieża FREE 2 663_364.jpg
Białowieża: tajemnice władców i niedźwiedzi

Wiceminister powiedział też, że podpisanie zaktualizowanego aneksu pozwala na podjęcie prac "w zakresie ochrony czynnej siedlisk i gatunków, które - zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej i UNESCO - powinniśmy na tym całym obszarze Puszczy Białowieskiej realizować".

Posłuchaj

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka mówił na konferencji prasowej, że Polska w pełni wykonuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 roku (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Wiceszef resortu klimatu podkreślił, że prace rozpoczną się dopiero po okresie lęgowym, czyli najwcześniej we wrześniu. - Prace nie będą prowadzone w okresie lęgowym. Nie zagrażamy tutaj w żadnym wypadku gatunkom, które są chronione - oświadczył. Ponadto, jak poinformował, prace nie będą prowadzone wśród drzewostanów ponad stuletnich.

REKLAMA

Edward Siarka dodał, że nie zdecydowano się podpisać aneksu dla Nadleśnictwa Hajnówka. W tym przypadku pojawiły się zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Wiceminister klimatu i środowiska zaznaczył, że aneksy poddano ocenie oddziaływania na środowisko, przeprowadzono też konsultacje w tej sprawie. Dokumenty dla dwóch nadleśnictw będą obowiązywały do końca tego roku.

Redukcja ilości pozyskiwanego drewna

Resort klimatu poinformował, że nowy aneks dla Nadleśnictwa Białowieża zakłada zredukowanie ilości drewna zaplanowanego do pozyskania o blisko 60 procent w stosunku do poprzedniego dokumentu z 2016 roku. Do końca tego roku nadleśnictwo będzie mogło pozyskać maksymalnie do 4 300 metrów sześciennych drewna.

Z kolei aneks do planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Browsk przewiduje, że większość prac - a dokładnie 79 procent - "zostanie przeprowadzona poza obszarem kompleksu Puszczy Białowieskiej".


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej