Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: materializuje się czarny scenariusz
- Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas specjalnej konferencji prasowej. - Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem - dodał szef resortu zdrowia.
2021-03-11, 14:20
Minister zdrowia Adam Niedzielski na specjalnej konferencji prasowej nakreślił sytuację koronawirusową w Polsce. - Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii. Wynik na poziomie 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków i to jest dynamika powyżej 30 proc.(…) Obserwujemy przyspieszenie i przyrost dziennych zachorowań - powiedział szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.
- Zderzenie tych liczb pokazuje, iż mamy do czynienia z bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jest to trend trwały - zaznaczył minister.
Powiązany Artykuł
Sytuacja epidemiczna w Polsce. Kolejne dwa regiony objęte obostrzeniami
Trend ten - jak wskazał - znajduje przełożenie, na obłożenie szpitalnych łóżek, przeznaczonych dla pacjentów covidowych.
- W tym tygodniu mieliśmy przyrost obłożenia łóżek o ponad 2,5 tys. Podczas gdy tydzień temu było to dwa tysiące - wskazał Adam Niedzielski. - Jesteśmy w takiej sytuacji, że nasza infrastruktura dedykowana walce z Covidem jest zajęta w blisko 70 proc. - dodał.
REKLAMA
Wydolność systemu
Adam Niedzielski podkreślił, że stwarza to ogromne zagrożenie dla całego systemu ochrony zdrowia. - Dlatego działając konsekwentnie, z wyprzedzeniem przygotowaliśmy infrastrukturę w postaci szpitali tymczasowych, która teraz będzie systematycznie otwierana - podkreślił minister.
Jak dodał, sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga decyzji, które do tej pory nie były podejmowane. - Mówię tutaj od decyzji, którą podjąłem wczoraj o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu, którego poziom współpracy ze spółką Skarbu Państwa przygotowującą projekt szpitala tymczasowego nie był wystarczający. Również ze strony wojewody pojawiały się sygnały o braku współpracy i przede wszystkim braku wykonywania decyzji - powiedział Adam Niedzielski.
Posłuchaj
W środę minister zdrowia korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Jako powód wskazał m.in. niestosowanie się przez szefa radomskiej lecznicy do poleceń wojewody mazowieckiego w zakresie tworzenia szpitala tymczasowego, brak współpracy z Totalizatorem Sportowym w zakresie wskazania lokalizacji szpitala tymczasowego. Minister zarzucił też dyrektorowi, że ten zwlekał z podpisaniem umowy z Totalizatorem Sportowym i nie podjął działań mających na celu zatrudnienia personelu do szpitala tymczasowego.
- Mamy łącznie 35 szpitali tymczasowych, 22 z nich są już aktywne i łącznie są na blisko sześć tysięcy łóżek - poinformował Adam Niedzielski. Kolejne placówki - jak dodał - będą sukcesywnie uruchamiane.
REKLAMA
Transport pacjentów
Minister zdrowia został zapytany na czwartkowej konferencji prasowej, czy planowane jest przewożenie do szpitali tymczasowych w województwach mniej dotkniętych zakażeniami koronawirusem pacjentów z bardziej dotkniętych regionów.
Powiązany Artykuł
Szczepionka Johnson&Johnson z autoryzacją Europejskiej Agencji Leków
- Taki transport pacjentów między województwami jest ostatecznością. Szpitale tymczasowe uruchamiamy nie według jednego schematy, tzn. że wszystkie naraz, tylko analizujemy sytuację lokalną, sytuację w danym województwie - powiedział Adam Niedzielski.
Posłuchaj
Zaznaczył, że jeżeli w skali kraju będziemy mieli permanentny deficyt łóżek covidowych, będą brane pod uwagę scenariusze, zgodnie z którymi otwierane będą szpitale tymczasowe w tych regionach, gdzie sytuacja jest lżejsza, i tam będą przewożeni pacjenci.
REKLAMA
Apel ministra
Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski oświadczył też, że w najbliższym czasie czeka nas kontynuacja wzrostów liczby zakażeń koronawirusem. - Apeluję, żebyśmy już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zaczęli stosować regułę "zostań w domu" - wskazał.
Jeśli nie chcemy, aby te wzrostu osiągnęły swoje apogeum przed świętami, to - jak podkreślił szef resortu zdrowia - musimy stosować podstawowe reguł bezpieczeństwa, takie jak zasłanianie twarzy, zachowywanie dystansu czy wietrzenie pomieszczeń.
- To cały czas są narzędzia, które mogą nam pozwolić zredukować skalę wzrostów. To szalenie ważne - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Dzienny bilans
W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 21 045 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Powiązany Artykuł
Liczba zakażeń największa od początku roku. Resort zdrowia opublikował nowe dane
Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 276 osób.
MZ przekazało we wtorek, że na kwarantannie przebywa 250 598 osób. Wyzdrowiało dotąd 1 507 905 zakażonych.
REKLAMA
jp
REKLAMA