"Należymy do liderów sojuszu transatlantyckiego". Mariusz Błaszczak o obecności Polski w NATO
Mijają 22 lata od wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku nasz kraj razem z Czechami i Węgrami wszedł do grona sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego.
2021-03-12, 15:11
- To była dobra decyzja, która przełożyła się na zwiększenie bezpieczeństwa Polski - powiedział w rozmowie z dziennikarzami minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że obecnie nasz kraj jest liderem w NATO pod względem chociażby nakładów, jakie przeznaczamy na obronność. Jest to ponad 2 procent PKB. Minister dodał, że Wojsko Polskie wypełnia swój podstawowy obowiązek, jakim jest obrona terytorium kraju. Jest też aktywne w ramach sojuszniczych zobowiązań w innych państwach. W tym kontekście szef MON wymienił nasze zaangażowanie w kontyngenty w krajach bałtyckich oraz w Rumunii.
Powiązany Artykuł
Rocznica wejścia Polski do NATO. Szef MON: 22 lata temu przystąpiliśmy do najsilniejszego sojuszu
Minister Błaszczak mówiąc o współczesnych wyzwaniach zwrócił uwagę na znaczenie polsko-amerykańskich relacji. Przypomniał, że w rozmowie z nowym sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem padła deklaracja o dalszym rozwijaniu współpracy militarnej.
- Minister w KPRP: szczyt NATO będzie okazją do spotkania prezydentów Polski i USA
- Zbigniew Rau: w kontekście NS2 sekretarz stanu USA powiedział mi "nic o was bez was"
Posłuchaj
Amerykańscy żołnierze w Polsce
Powiązany Artykuł
Rau: Polska jest w UE jednym z najbardziej przekonanych obrońców jedności transatlantyckiej
Szef MON zaznaczył, że zwiększanie obecności wojsk USA w Polsce jest procesem, który już trwa i który będzie ciągle rozwijany. Przykładem współpracy militarnej jest chociażby powołanie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu armii amerykańskiej. Struktura ta była już obecna w Europie, potem ją zlikwidowano, żeby ponownie zdecydować, że tego typu jednostka armii Stanów Zjednoczonych jest potrzebna na Starym Kontynencie. Dowództwo ulokowane w Poznaniu będzie gotowe do działania jesienią.
REKLAMA
Minister przypomniał też, że od stycznia w resorcie obrony działa pełnomocnik do spraw realizacji umowy militarnej z USA, który czuwa nad realizacją kolejnych etapów podpisanego w sierpniu ubiegłego roku dokumentu.
Zgodnie z zawartą ze Stanami Zjednoczonymi umową liczebność amerykańskich żołnierzy w Polsce wzrośnie o co najmniej tysiąc. W razie zagrożenia na wschodnią flankę NATO będzie też można wysłać do 20 tysięcy żołnierzy z oddziałów US Army, które stacjonują w Europie.
jbt
REKLAMA