Rozpoczęły się szczepienia przewlekle chorych. Preparaty otrzyma 150 tys. osób

Od poniedziałku (15.03.2021) szczepione przeciw COVID-19 będą osoby po zdiagnozowaniu nowotworu i w trakcie jego leczenia, dializowane, przed i po przeszczepach oraz mechanicznie wentylowane. Jest to ok. 150-tys. grupa.

2021-03-15, 06:28

Rozpoczęły się szczepienia przewlekle chorych. Preparaty otrzyma 150 tys. osób
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pa-ka5000 / Shutterstock.com

Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

Od poniedziałku szczepione są osoby poniżej 69 lat, które są dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawane wentylacji mechanicznej, pacjenci przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, jak również osoby, które rozpoczęły chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., albo u których zdiagnozowano nowotwór, ale nie podjęto jeszcze leczenia.

Powiązany Artykuł

forum-0587019771.jpg
"Die Welt" chwali Polskę: żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko
Czytaj także:

Gdzie chorzy zostaną zaszczepieni?

Jeśli chodzi o miejsce, gdzie przeprowadzane będzie szczepienie tych osób, to dializowani pacjenci otrzymają zastrzyki w centrach dializ, onkologiczni, którzy nie przebywają w szpitalach – w populacyjnych punktach szczepień, a hospitalizowani na miejscu w centrach onkologii. Z kolei osoby mechanicznie wentylowane, które nie są w stanie przyjąć szczepienia stacjonarnie w punkcie szczepień ze względu na stan zdrowia, zaszczepieni będą w domu przez zespół wyjazdowy.

REKLAMA

Pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie SARS-CoV-2.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej