"Inteligentna, ciepła, dobra". Dziś uroczystości pogrzebowe Bożeny Walewskiej

Dziennikarka z powołania, społecznik, kobieta emanująca ciepłem i mądrością - tak zmarłą 7 marca Bożenę Walewską wspominają jej przyjaciele i współpracownicy. Msza pogrzebowa dziennikarki odbędzie się o godz.11.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.

2021-03-16, 06:30

"Inteligentna, ciepła, dobra". Dziś uroczystości pogrzebowe Bożeny Walewskiej

Powiązany Artykuł

aleksander żyzny pap 1200.jpg
Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny, Aleksander Żyzny. Przez lata był związany z Radiem Kierowców

Przez wiele lat Bożena Walewska pracowała w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej tworząc między innymi programy "Ziarno", "Magazyn Katolicki" czy "Babiniec". Od początku stanu wojennego aż do schyłku PRL nie pracowała jako dziennikarka. W 1989 roku współtworzyła Studio "Solidarność", w którym powstawały programy wyborcze Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 2019 roku, po 40 latach, wzięła udział w spotkaniu twórców i redaktorów Studia "Solidarność".

Posłuchaj

Bożena Walewska o pracy dla Studiu Solidarność (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

"Bardzo ciepła i dobra osoba"

Przez wiele lat Bożena Walewska działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, współtworząc między innymi Dziennikarską Samopomoc Koleżeńską, czyli biuro pośrednictwa pracy dla dziennikarzy. - Była bardzo dowcipną, inteligentną i dobrą osobą w bezpośrednich kontaktach - mówiła Polskiemu Radiu Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Posłuchaj

Jolanta Hajdasz o Bożenie Walewskiej (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Jolanty Hajdasz, Bożena Walewska zawsze była zaangażowana we wszystkie wydarzenia, które dzieją się tuż obok nas.

Posłuchaj

Jolanta Hajdasz wspomina zaangażowanie zawodowe Bożeny Walewskiej (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Janusz_Majka_Radio_Rzeszów.png
Nie żyje Janusz Majka, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. Zmarł na oddziale covidowym

"Uczynna, szlachetna osoba"

- Bożena Walewska była bardzo uczynną i szlachetną osobą - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Krzysztof Skowroński, dziennikarz i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Skowroński mówił, że śmierć Bożeny Walewskiej jest ogromną stratą dla Stowarzyszenia, w którym działała przez wiele lat. Dziennikarz wspominał, że Bożena Walewska służyła zawsze dobrą radą i mądrością. Według niego duże znacznie dla Bożeny Walewskiej miało studio "Solidarność", które współorganizowała w 1989 roku.


Posłuchaj

Krzysztof Skowroński o Bożenie Walewskiej (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Publicystka Elżbieta Ruman wspomina żegnaną dziś Bożenę Walewską jako "promotorkę dobra i wiary". Ruman dodała, że autorkę "Ziarna" zapamiętamy jako osobę, która dzieliła się dobrem z każdym człowiekiem. - Na zawsze pozostanie z nami jako osoba, która kochała ludzi, kochała Boga i kochała kraj, w którym żyła. Te wartości przekazywała wszystkim, których brała pod swoje skrzydła - wyjaśniła Ruman.


Posłuchaj

Elżbieta Ruman: Bożena Walewska była promotorką dobra i wiary (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Wrażliwa na sprawy Kościoła i problemy niepełnosprawnych

Bożena Walewska była autorką audycji radiowych o tematyce społecznej oraz licznych programów telewizyjnych. Jako jedna z pierwszych, w latach 70., poruszała problematykę dzieci niepełnosprawnych, zapraszała je do programów. Z wykształcenia pedagog - była inicjatorką i współtwórczynią telewizyjnego katolickiego programu dla dzieci i młodzieży "Ziarno", który od 1990 do 2020 roku był nadawany przez 1 program Telewizji Polskiej, a obecnie ukazuje się w TVP Polonia, zaangażowana była także w społeczną działalność, między innymi współtworzyła Akademię Skolimowską - cykl kursów dla studentów o charakterze patriotycznym. 

Bożena Walewska w 2003 roku została uhonorowana przez papieża Jana Pawła II odznaczeniem Benemerenti, za zasługi na rzecz Kościoła katolickiego.

REKLAMA


Posłuchaj

Dziś pogrzeb dziennikarki Bożeny Walewskiej (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

 

Twórczyni programu samopomocy dziennikarskiej

Jako członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, po przejściu na emeryturę założyła i prowadziła inicjatywę DeSKa (Dziennikarska Samopomoc Koleżeńska), która była programem wsparcia i biurem pracy dla bezrobotnych dziennikarzy. "Mówiła, że nie ma sytuacji bez wyjścia - i znajdowała to »wyjście« dla każdego, kto się do niej zwracał o pomoc" - napisano we wspomnieniu zamieszczonym na stronie internetowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Rodzinie zmarłej kondolencje złożył między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wspominał Bożenę Walewską jako "człowieka wielkiego, szczodrego serca, zawsze gotową czynić dobro i ofiarowywać pomocną dłoń".


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej