"Inteligentna, ciepła, dobra". Dziś uroczystości pogrzebowe Bożeny Walewskiej
Dziennikarka z powołania, społecznik, kobieta emanująca ciepłem i mądrością - tak zmarłą 7 marca Bożenę Walewską wspominają jej przyjaciele i współpracownicy. Msza pogrzebowa dziennikarki odbędzie się o godz.11.00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.
2021-03-16, 06:30
Powiązany Artykuł
Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny, Aleksander Żyzny. Przez lata był związany z Radiem Kierowców
Przez wiele lat Bożena Walewska pracowała w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej tworząc między innymi programy "Ziarno", "Magazyn Katolicki" czy "Babiniec". Od początku stanu wojennego aż do schyłku PRL nie pracowała jako dziennikarka. W 1989 roku współtworzyła Studio "Solidarność", w którym powstawały programy wyborcze Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W 2019 roku, po 40 latach, wzięła udział w spotkaniu twórców i redaktorów Studia "Solidarność".
Posłuchaj
"Bardzo ciepła i dobra osoba"
Przez wiele lat Bożena Walewska działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, współtworząc między innymi Dziennikarską Samopomoc Koleżeńską, czyli biuro pośrednictwa pracy dla dziennikarzy. - Była bardzo dowcipną, inteligentną i dobrą osobą w bezpośrednich kontaktach - mówiła Polskiemu Radiu Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Posłuchaj
Zdaniem Jolanty Hajdasz, Bożena Walewska zawsze była zaangażowana we wszystkie wydarzenia, które dzieją się tuż obok nas.
Posłuchaj
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nie żyje Janusz Majka, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. Zmarł na oddziale covidowym
"Uczynna, szlachetna osoba"
- Bożena Walewska była bardzo uczynną i szlachetną osobą - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Krzysztof Skowroński, dziennikarz i prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Skowroński mówił, że śmierć Bożeny Walewskiej jest ogromną stratą dla Stowarzyszenia, w którym działała przez wiele lat. Dziennikarz wspominał, że Bożena Walewska służyła zawsze dobrą radą i mądrością. Według niego duże znacznie dla Bożeny Walewskiej miało studio "Solidarność", które współorganizowała w 1989 roku.
Posłuchaj
REKLAMA
Publicystka Elżbieta Ruman wspomina żegnaną dziś Bożenę Walewską jako "promotorkę dobra i wiary". Ruman dodała, że autorkę "Ziarna" zapamiętamy jako osobę, która dzieliła się dobrem z każdym człowiekiem. - Na zawsze pozostanie z nami jako osoba, która kochała ludzi, kochała Boga i kochała kraj, w którym żyła. Te wartości przekazywała wszystkim, których brała pod swoje skrzydła - wyjaśniła Ruman.
Posłuchaj
Wrażliwa na sprawy Kościoła i problemy niepełnosprawnych
Bożena Walewska była autorką audycji radiowych o tematyce społecznej oraz licznych programów telewizyjnych. Jako jedna z pierwszych, w latach 70., poruszała problematykę dzieci niepełnosprawnych, zapraszała je do programów. Z wykształcenia pedagog - była inicjatorką i współtwórczynią telewizyjnego katolickiego programu dla dzieci i młodzieży "Ziarno", który od 1990 do 2020 roku był nadawany przez 1 program Telewizji Polskiej, a obecnie ukazuje się w TVP Polonia, zaangażowana była także w społeczną działalność, między innymi współtworzyła Akademię Skolimowską - cykl kursów dla studentów o charakterze patriotycznym.
Bożena Walewska w 2003 roku została uhonorowana przez papieża Jana Pawła II odznaczeniem Benemerenti, za zasługi na rzecz Kościoła katolickiego.
REKLAMA
Posłuchaj
Twórczyni programu samopomocy dziennikarskiej
Jako członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, po przejściu na emeryturę założyła i prowadziła inicjatywę DeSKa (Dziennikarska Samopomoc Koleżeńska), która była programem wsparcia i biurem pracy dla bezrobotnych dziennikarzy. "Mówiła, że nie ma sytuacji bez wyjścia - i znajdowała to »wyjście« dla każdego, kto się do niej zwracał o pomoc" - napisano we wspomnieniu zamieszczonym na stronie internetowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Rodzinie zmarłej kondolencje złożył między innymi wicepremier Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wspominał Bożenę Walewską jako "człowieka wielkiego, szczodrego serca, zawsze gotową czynić dobro i ofiarowywać pomocną dłoń".
mbl
REKLAMA
REKLAMA