Obostrzenia w kolejnych regionach? Rzecznik MZ: realizują się czarne i niebezpieczne scenariusze

- Kolejne województwa, które zmierzają trendem bardzo szybkiego wzrostu zakażeń koronawirusem to: śląskie i kujawsko-pomorskie oraz podkarpackie, wielkopolskie i dolnośląskie - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

2021-03-16, 13:42

Obostrzenia w kolejnych regionach? Rzecznik MZ: realizują się czarne i niebezpieczne scenariusze
Pobieranie wymazu do testu na koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Dziurek / Shutterstock.com

W związku z regionalnie zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem w niektórych województwach wprowadzono zaostrzone restrykcje. Dotychczas wprowadzono je w woj. warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim oraz lubuskim. W związku z tym w tych województwach zamknięte są m.in. hotele, baseny, muzea, kina, teatry oraz obiekty sportowe; ograniczona jest działalność galerii handlowych. Klasy I-III wróciły do nauki hybrydowej.

Bardzo szybki wzrost zakażeń

Na konferencji prasowej Andrusiewicz mówił, że są kolejne województwa zmierzające trendem bardzo szybkiego wzrostu. - Blisko 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest już na Śląsku i woj. kujawsko-pomorskim, z kolei 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest w woj. podkarpackim, wielkopolskim i dolnośląskim - poinformował. I dodał, że w całym kraju widoczna jest tendencja wzrostowa.

Powiązany Artykuł

szczepienia 1200 shutterstock.jpg
Zapisy na szczepienia seniorów z rocznika 1952. Wiemy, ile osób się zgłosiło

- Na południu widzimy przyrosty po 40-50 proc. dzień do dnia, więc ta sytuacja nie nastraja optymistycznymi myślami - zauważył rzecznik MZ. Jego zdaniem "na pewno na razie realizują się czarne i niebezpieczne scenariusze, dlatego tak ważne w tych najbliższych dniach jest to, żebyśmy zachowywali się bardzo odpowiedzialnie i przestrzegali wszystkich zasad sanitarno-epidemiologicznych".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował tażke, że od soboty powinien zacząć działać szpital tymczasowy w Radomiu. - Wszystko wskazuje na to, że w sobotę zostaną przyjęci pierwsi pacjenci - dodał. - Jest to niezwykle ważne, gdyż jak sami państwo odnotowywaliście najczęściej te problemy z przyjmowaniem pacjentów covidowych rozpoczynały się właśnie w Radomiu - kontynuował. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski, korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił do 10 września dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik.

REKLAMA

Czytaj również:

- Każdy, kto nie rozpoczął egzaminów specjalizacyjnych przed 19 marca, powróci do tych egzaminów po 17 maja. To jest ruch, który ma pomóc zwiększyć obsadę w szpitalach covidowych i na oddziałach zakaźnych - przekazał Wojciech Andrusiewicz.

Powiązany Artykuł

mid-epa09069139 (1).jpg
Co dalej ze szczepionką AstraZeneki? Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie

"Każde ręce potrzebne do leczenia pacjentów"

Rzecznik resortu zdrowia mówił, że młodzi lekarze przed specjalizacją oczekują, by zrezygnować z egzaminu specjalizacyjnego, co miałoby pozwolić na zwiększenie kadry w walce z pandemią. Andrusiewicz zwracał uwagę, że w części egzaminy specjalizacyjne już się odbyły - zarówno ustne, jak i pisemne. - Niesprawiedliwym by było, gdybyśmy jednych lekarzy traktowali gorzej niż drugich. Ale idziemy na kompromis z uwagi, że każde ręce są nam potrzebne dzisiaj do leczenia pacjentów covidowych - powiedział.

- Wszyscy, którzy do 19 marca nie rozpoczną egzaminu specjalizacyjnego, chociażby pisemnego, ich termin egzaminu zostanie odroczony. Ponowne uruchomienie terminów egzaminacyjnych nastąpi 17 maja - poinformował rzecznik MZ.
Andrusiewicz przekazał ponadto, że w najbliższym tygodniu uruchomione zostanie dodatkowe ponad 8 tys. łóżek covidowych. Jak mówił, do połowy przyszłego tygodnia liczba łóżek covidowych w Polsce ma wynieść około 37 tysięcy.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej