Prace nad projektem dot. likwidacji OFE będą kontynuowane. Posłowie zdecydowali
Sejm będzie kontynuował prace nad projektem dotyczącym przeniesienia środków z OFE na IKE. Podczas głosowania nie przeszły wnioski opozycji o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu. Wieczorem odbędzie się natomiast pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla rodziny, nie dla gender".
2021-03-17, 17:20
Powiązany Artykuł
Wiceminister Buda: do sierpnia Polacy zdecydują o przekazaniu ich składek emerytalnych z OFE do ZUS lub IKE
TRANSMISJA:
Za odrzuceniem projektu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne opowiedziało się 215 posłów, przeciw było 229, a czterech wstrzymało się od głosu.
Czytaj także:
- Zmiana OFE w IKE. Będą dwa warianty przeniesienia pieniędzy
- Eksperci: wybór między IKE a ZUS zależy od wieku, indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej
Tym samym, jak poinformowała marszałek Elżbieta Witek, projekt został skierowany do rozpatrzenia przez sejmowe komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny.
Zgodnie z projektem każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości: przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (opcja domyślna) lub złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS. Od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.
REKLAMA
Jednocześnie - jak dodano - w przypadku osób, które zdecydują o przejściu w całości do I filaru, środki przez nich zgromadzone w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Powiązany Artykuł
"Badania przeczą tej narracji". Dr Tymoteusz Zych o atakach na Polskę ws. LGBT
"Tak dla rodziny, nie dla gender"
Pod inicjatywą podpisało się ponad 150 tys. osób. Projekt dotyczy wyrażenia zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej oraz zobowiązania rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.
Karolina Pawłowska z Ordo Iuris mówi, że koncepcja walki z przemocą zawarta w konwencji nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Podkreśla, że m.in. opublikowane tydzień temu badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że w państwach, które stosują zawartą w konwencji perspektywę gender based violence, odsetek przemocy wobec kobiet jest najwyższy.
Posłuchaj
Sejm zajmie się projektem "Tak dla rodziny, nie dla gender" (IAR) 0:27
Dodaj do playlisty
Wskazuje na państwa skandynawskie, gdzie odsetek ten wynosi 50 proc. Dla porównania zdaniem Ordo Iuris, w Polsce wynosi on ok. 19 proc. Autorzy projektu liczą na to, że uzyska on poparcie przedstawicieli różnych partii i zostanie uchwalony przez Sejm.
REKLAMA
W lipcu premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według szefa rządu dokument nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.
Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym
W Sejmie odbyło się również pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Projekt przedstawił posłom prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.
Jak mówił podczas sejmowego wystąpienia, zawarte w ustawie przepisy zwiększą ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.
Posłuchaj
W Sejmie ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
- Ustawa ma zapewnić bezpieczeństwo obrotów, zwiększyć pozycję konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczyć ich tak w przypadku upadłości banku/developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - wyjaśniał.
REKLAMA
Szef UOKiK powiedział, że jednym z kluczowych instrumentów, jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). - Zgodnie z projektem każdy deweloper, który rozpoczyna sprzedaż nieruchomości mieszkaniowej, ma obowiązek zawarcia umowy Otwartego lub Zamkniętego Rachunku Powierniczego oraz odprowadzenia składki na DFG - mówił.
Tomasz Chróstny powiedział, że w przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2 proc., natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc.
PiS popiera, wątpliwości opozycji
Podczas debaty poparcie dla rządowego projektu ustawy zadeklarowała poseł Anna Paluch z Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówiła, obowiązujące od 9 lat przepisy dotyczące ochrony kupujących mieszkania lub domy od deweloperów były niewystarczające i należało je poprawić.
Polityk wymieniła m.in. kwestie związane z otoczeniem nabywanej nieruchomości, czy lokalu.
REKLAMA
Za skierowaniem do dalszych prac omawianego projektu była też poseł Koalicji Obywatelskiej Krystyna Sibińska. Podczas debaty wyraziła wątpliwości dotyczące tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Jak mówiła, "tworzenie takiego instrumentu powinno być równoważne dla oby stron".
Poseł wyraziła też obawy, że koszty tworzonego Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego będą przerzucane przez przedsiębiorców na kupujących. W czasie dyskusji posłowie PSL wnieśli o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten zostanie poddany pod głosowanie jeszcze dziś.
Krajowy Plan Odbudowy
Posłowie mają również wysłuchać informacji ws. prac prowadzonych nad Krajowym Planem Odbudowy i prowadzonych na ten temat konsultacji społecznych.
Sejm ma rozpatrzyć też rządowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Projekt zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który zwiększy ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.
REKLAMA
koz/pb
REKLAMA