X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: wybór między IKE a ZUS zależy od wieku, indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 12:00
Ostateczna likwidacja OFE to swoisty cios miłosierdzia dla tej instytucji, którą poprzedni rząd zdewastował, podważając cały system emerytalny. Teraz ważne jest, żeby każdy miał dostęp do informacji, jakie będą następstwa pozostawienia pieniędzy na IKE, a jakie przeniesienia ich do ZUS – mówili w audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej i Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Number1411

Blisko 15 mln Polaków będzie musiało podjąć decyzję, gdzie przenieść środki gromadzone na emeryturę.

 - To jest bardzo trudny wybór, bo na decyzję mamy tylko dwa miesiące. Jesteśmy w czasie pandemii i na to, żeby podjąć odpowiedzialną decyzję jest mało czasu. Pamiętajmy bowiem, że jeśli ktoś tego nie zrobi, to automatycznie zostanie w IKE. Ale na pewno pozytywne jest to, że problem OFE zostanie zamknięty - mówił Arkadiusz Pączka.

Zaznaczył, że indywidualny wybór powinien zależeć od tego, jak długo już się opłacało składki i jak długo jeszcze będzie się je płacić do przejścia na emeryturę. Wiele zależy od wysokości zarobków, od tego, jakie kwoty zgromadziło się w OFE. Dlatego że od tego będzie zależała pobrana przez państwo opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc.

ZUS daje ciekawe warunki inwestycyjne 

- Trzeba też zaznaczyć, że waloryzacje kapitału zgromadzonego w ZUS to dziś dosyć atrakcyjne warunki w porównaniu do innych, dostępnych na rynku możliwości inwestowania czy lokowania swoich oszczędności. W ostatnich latach przekraczają one nawet 8 proc. Korzyść z tej opcjonalnej ścieżki jest znaczna. Natomiast IKE to plus sprowadzający się też do tego, że środki tam zgromadzone będą prywatne, potencjalnie mogą być dziedziczone – analizował Arkadiusz Pączka.

Marek Kłoczko zaznaczył, że permanentne dyskusje o tym, jak wiarygodny jest system emerytalny, na pewno mu szkodzą, straszą ludzi, którzy i tak są zagubieni w meandrach systemu ubezpieczeń.

- Bardzo dobrze, że jest wybór, że rząd niczego nie narzuca, bo to jest rzecz całkowicie indywidualnej decyzji. Zależy ona od sytuacji zdrowotnej, czasu gromadzenia środków, od warunków rodzinnych, czy wręcz od wybranej filozofii życiowej. Liczy się też zabezpieczenie majątkowe konkretnych osób - stwierdził Marek Kłoczko.

Nowy Ład nadzieją najbliższych lat 

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali również o krążących w przestrzeni publicznej informacjach na temat zapisów Nowego Ładu, w których rząd miałby zaproponować kwotę wolną od podatku do poziomu 30 tys. zł rocznie, czy zwiększenie poziomu składek na ZUS dla osób zarabiających powyżej 4 tys. zł brutto. W ich opinii trzeba poczekać na konkrety, ale nie należy raczej spodziewać się, że tak wysoka kwota wolna zostanie zaoferowana wszystkim podatnikom. Dla budżetu oznaczałoby to bowiem zbyt wysoki koszt.

- Argumentacja, że przy okazji pandemii należy podwyższyć składkę na NFZ, do mnie nie przemawia. Dyskusja o wydolności finansowej naszej służby zdrowia powinna być całościowa i dotyczyć także efektywności wydatkowania środków, jakie tam trafiają – powiedział Marek Kłoczko.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:51 Arkadiusz Pączka i Marek Kłoczko gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Arkadiusz Pączka i Marek Kłoczko gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Czytaj także

Pieniądze z OFE na IKE albo do ZUS. Projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 16:10
Projektowana zmiana dotycząca przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) odbędzie się z korzyścią dla obecnych członków OFE - zapewniał w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o OFE. Zobacz, co zakłada projekt i jakie będą skutki nowych przepisów dla naszych portfeli

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 14:10
Skutkiem wejścia w życie ustawy o OFE będzie m.in. dodatkowy dochód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2021 r. w wysokości 2,96 mld zł - czytamy w opinii Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zamieszczonej na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Wzrastają też inne świadczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:20
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął dzisiaj coroczną waloryzację emerytur i rent. W wyniku waloryzacji świadczenia te wzrastają o 4,24 procent. Rosną też m.in. dodatek pielęgnacyjny i świadczenie przedemerytalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt ustawy o przekształceniu OFE. Rząd dał zielone światło

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:46
Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE. Zakłada ona, że nowe przepisy wejdą w życie 1 czerwca. Od tego dnia do 2 sierpnia uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy przekazać te fundusze na nowe Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy przenieść je na konto w ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wybrać IKE czy ZUS? Wkrótce każdy będzie musiał podjąć decyzję, w sprawie pieniędzy z OFE

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 20:01
Bezpieczne i efektywne oszczędzanie na emeryturę na nowym Indywidualnym Koncie Emerytalnym lub przeniesienie środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - taki wybór będą mieli oszczędzający w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chodzi o 148 mld zł, oszczędności 15,5 mln osób. 
rozwiń zwiń