Prezydent rozmawiał z przedstawicielami armii. "Nie dopuszczamy myśli o utracie kontroli nad pandemią"
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami armii o działaniach, jakie wojsko podejmuje w związku z pandemią koronawirusa. W Pałacu Prezydenckim po raz czwarty odbyło się spotkanie, w trakcie którego prezydent podsumował dotychczasowe zaangażowanie żołnierzy w walkę z koronawirusem oraz wysłuchał sugestii co do ewentualnego ulepszenia systemu reagowania antykryzysowego.
2021-03-17, 18:10
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku roku. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia
Spotkanie z przedstawicielami sił zbrojnych odbyło się w sytuacji, w której po raz kolejny notujemy wysoką liczbę nowych zachorowań na COVID-19. Dziś jest to ponad 25 tysięcy przypadków.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że to niepokojące dane, które świadczą o postępującej trzeciej fali. Prezydent powiedział, że obecnie musimy się jako państwo zmierzyć z olbrzymim zagrożeniem, jakim jest postępująca epidemia oraz nie dopuścić do załamania się systemu opieki zdrowotnej.
Posłuchaj
REKLAMA
Prezydent dodał, że nie dopuszcza myśli, żeby w naszym kraju doszło do utraty kontroli nad przebiegiem pandemii. Według Andrzeja Dudy taka utrata kontroli oznaczałaby, że są problemy z hospitalizacją chorych i zapewnieniem im specjalistycznej opieki, w tym brak respiratorów.
Wsparcie wojska w czasie pandemii
Andrzej Duda dziękował za dotychczasowe zaangażowanie w walkę z koronawirusem wojskowej służbie zdrowia, żołnierzom jednostek operacyjnych oraz ochotnikom z Wojsk Obrony Terytorialnej.
Obecny na spotkaniu z prezydentem dowódca tej formacji generał Wiesław Kukuła pochwalił pomysł spotkania i możliwość wymiany doświadczeń. Dowódca dodał, że wojsko w czasie pandemii ma stały kontakt z szefem resortu obrony oraz z prezydentem.
Są organizowane wspólne narady, co pozwala na bieżąco wymieniać doświadczenia i przekazywać sugestie co do dalszych działań.
REKLAMA
Codziennie w zadania związane ze zwalczaniem koronawirusa angażuje się około pięciu tysięcy mundurowych. Żołnierze wspierają między innymi podopiecznych DPS-ów, pełnią dyżury w szpitalnych izbach przyjęć oraz obsługują mobilne punkty pobierania wymazów do testów na obecność COVID-19.
Powiązany Artykuł
REKLAMA