more_horiz
Wiadomości

Prezydent rozmawiał z przedstawicielami armii. "Nie dopuszczamy myśli o utracie kontroli nad pandemią"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:10
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami armii o działaniach, jakie wojsko podejmuje w związku z pandemią koronawirusa. W Pałacu Prezydenckim po raz czwarty odbyło się spotkanie, w trakcie którego prezydent podsumował dotychczasowe zaangażowanie żołnierzy w walkę z koronawirusem oraz wysłuchał sugestii co do ewentualnego ulepszenia systemu reagowania antykryzysowego. 
Audio
  • Prezydent o pandemii na spotkaniu z wojskowymi (źr. IAR)
Koronawirus w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (C), szef BBN Paweł Soloch (L) oraz zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik (P) podczas spotkania z przedstawicielami wojska, niosącymi pomoc w walce z pandemią koronawirusa w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Koronawirus w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (C), szef BBN Paweł Soloch (L) oraz zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik (P) podczas spotkania z przedstawicielami wojska, niosącymi pomoc w walce z pandemią koronawirusa w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.Foto: PAP/Andrzej Lange

karetka free covid free shutt 1200 .jpg
Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku roku. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Spotkanie z przedstawicielami sił zbrojnych odbyło się w sytuacji, w której po raz kolejny notujemy wysoką liczbę nowych zachorowań na COVID-19. Dziś jest to ponad 25 tysięcy przypadków.


Prezydent Andrzej Duda powiedział, że to niepokojące dane, które świadczą o postępującej trzeciej fali. Prezydent powiedział, że obecnie musimy się jako państwo zmierzyć z olbrzymim zagrożeniem, jakim jest postępująca epidemia oraz nie dopuścić do załamania się systemu opieki zdrowotnej.


Posłuchaj
00:20 10965581_2.mp3 Prezydent o pandemii na spotkaniu z wojskowymi (źr. IAR)

 

Prezydent dodał, że nie dopuszcza myśli, żeby w naszym kraju doszło do utraty kontroli nad przebiegiem pandemii. Według Andrzeja Dudy taka utrata kontroli oznaczałaby, że są problemy z hospitalizacją chorych i zapewnieniem im specjalistycznej opieki, w tym brak respiratorów.

Wsparcie wojska w czasie pandemii

Andrzej Duda dziękował za dotychczasowe zaangażowanie w walkę z koronawirusem wojskowej służbie zdrowia, żołnierzom jednostek operacyjnych oraz ochotnikom z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecny na spotkaniu z prezydentem dowódca tej formacji generał Wiesław Kukuła pochwalił pomysł spotkania i możliwość wymiany doświadczeń. Dowódca dodał, że wojsko w czasie pandemii ma stały kontakt z szefem resortu obrony oraz z prezydentem.

Są organizowane wspólne narady, co pozwala na bieżąco wymieniać doświadczenia i przekazywać sugestie co do dalszych działań.

Codziennie w zadania związane ze zwalczaniem koronawirusa angażuje się około pięciu tysięcy mundurowych. Żołnierze wspierają między innymi podopiecznych DPS-ów, pełnią dyżury w szpitalnych izbach przyjęć oraz obsługują mobilne punkty pobierania wymazów do testów na obecność COVID-19.

IAR/


Zobacz także

Zobacz także