"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów

Instytut Pileckiego przedstawił portal PaszportyZycia.pl (alt. passportsforlife.pl, reisepassedeslebens.pl),  poświęcony historii Grupy Ładosia, która podczas drugiej wojny światowej prowadziła akcję kupowania, fałszowania i kolportażu paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą. Stronę tę przedstawiono podczas internetowej konferencji "Służba i solidarność. Jak polska dyplomacja przeciwdziałała Zagładzie".

2021-03-22, 20:50

"Paszporty Życia" dostępne online. Instytut Pileckiego przypomina bohaterskich dyplomatów
Portal Instytutu Pileckiego poświęcone tzw. Grupie Ładosia można przeglądać pod adresem PaszpotyZycia.pl. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Powiązany Artykuł

Archiwum zdjęcia
Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Gratka dla historyków, ale nie tylko dla nich

"Jedna linijka - »wycofany«"

Anna Miszczyk z Instytutu Pileckiego zwróciła uwagę na główne zdjęcie na stronie - młodego chłopca Isaaka-Samuela Lasdnira. - Choć nie wiemy, jaki był los Isaaka, to przypomina mi to o indywidualnym wymiarze tej historii i tym, ile nadziei, planów i marzeń mogło zostać uratowanych. Cieszę się tym bardziej, mając świadomość faktu, jak wiele istnień zostało ocalonych przez Grupę Ładosia. Wierzę, że dzięki portalowi coraz więcej osób będzie mogło zdobyć tę wiedzę - podkreśliła Anna Miszczyk.

»Portal PaszportyZycia.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej«

W internetowej dyskusji Instytutu Pileckiego wzięła udział m.in. Heidi Fishman. Jej matka, Ruth, w 1944 roku została przeniesiona wraz z rodzicami z obozu Westerbork w okupowanej Holandii do getta Theresienstadt. Dziadek Heidi, Heinz Lichtenstern, skorzystał z paszportu Paragwaju w obliczu niechybnej śmierci. - Miał paszport ze sobą, ale ten dokument nie uchronił go od tych wielu transportów. Ktoś jednak powiedział mu - wykorzystaj to. Zrobił to, pokazał jednemu z nazistów, który później wydał mu małą kartkę papieru. Moja mama trzymała ją przez całe życie, teraz ja ją przechowuję. Jedna linijka maszynopisu z napisem - "wycofany". I tego dnia nie pojechał do Auschwitz - mówiła Heidi Fishman.

Posłuchaj

Wspomnienia Heidi Fishman, której dziadek skorzystał z fałszywego paszportu Paragwajskiego by ocalić życie (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Cała Lista w internecie

Na stronie portalu przygotowanego przez Instytut Pileckiego jest m.in. cała lista Ładosia - dane ponad 3,2 tys. posiadaczy fałszywych paszportów do krajów Ameryki Łacińskiej. Poinformował o tym na Twitterze były ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch.

REKLAMA

W swoim wpisie przypomniał, że paszporty te zostały wystawione "przez Poselstwo RP w Szwajcarii, Światowy Kongres Żydów i inne organizacje, aby ratować Żydów przed Holocaustem". "Szukamy brakujących nazwisk ok. 5-7 tys. Żydów" - dodał Kumoch.

Kilka lat kwerend i badań

Od kilku lat Instytut Pileckiego, we współpracy z partnerami w Polsce i za granicą, prowadzi poszukiwania archiwalne i badania naukowe na temat działalności Grupy Ładosia. W skład grupy wchodzili polscy dyplomaci w Szwajcarii oraz działacze organizacji żydowskich.

Czytaj także: 

Ich owocem jest między innymi wydanie w 2019 roku "Listy Ładosia" z nazwiskami ponad trzech tysięcy osób, dla których zostały wystawione paszporty. Z tej grupy wojnę na pewno przeżyło prawie 800 osób. Według szerszych szacunków Grupa Ładosia przyczyniła się do ocalenia 2-3 tysięcy Żydów.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej