Były dyrektor w Jad Waszem: mam nadzieję, że w tym roku Aleksander Ładoś zostanie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Były dyrektor w Jad Waszem doktor Mordecai Paldiel podkreślił, że Aleksander Ładoś - współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed zagładą - zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Honorowy medal to jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń. Upamiętnia osoby, które ratowały Żydów z Holokaustu podczas drugiej wojny światowej.

2021-03-22, 22:24

Były dyrektor w Jad Waszem: mam nadzieję, że w tym roku Aleksander Ładoś zostanie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata
Stoją od lewej m.in.: charge d`affaires RP w Szwajcarii Aleksander Ładoś i pianista Ignacy Jan Paderewski. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mordecai Paldiel przez ponad 20 lat był w Jad Waszem dyrektorem Departamentu do spraw Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wykładowca Yeshiva University oraz Touro College w Nowym Jorku był gościem internetowego seminarium Instytutu Pileckiego poświęconego polskim dyplomatom ratującym Żydów.

Powiązany Artykuł

Aleksander_Ładoś 1200.jpg
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Mordecai Paldiel podkreślił, że Aleksander Ładoś spełnia główne kryterium, czyli działanie poza zasadami dyplomatycznymi w celu ratowania Żydów. - Dodatkowo chodzi o pomoc nie dla jednej, dwóch czy trzech, ale dziesiątek osób. W przypadku Ładosia były to tysiące. Wtedy następuje kwalifikacja do tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Mam nadzieję, że ostatecznie w tym roku Jad Waszem włączy Aleksandra Ładosia do grona Sprawiedliwych. Z całym szacunkiem do konsula Rokickiego, nie mógłby on działać w pojedynkę - zaznaczył badacz Holokaustu.


Posłuchaj

Były dyrektor w Jad Waszem: mam nadzieję, że w tym roku Aleksander Ładoś zostanie Sprawiedliwym wśród Narodów Świata (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

2021 Rokiem Grupy Ładosia

Sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia. Wiąże się to z 80. rocznicą rozpoczęcia tak zwanej "akcji paszportowej" w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.

REKLAMA

W maju 2019 roku Konstanty Rokicki, który własnoręcznie sfałszował ponad tysiąc paszportów Paragwaju, został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W przypadku innych polskich członków grupy - Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza - Jad Waszem zdecydował o wyrażeniu oficjalnego uznania i podziękowania za ich działania, jednak bez przyznania tytułu Sprawiedliwych.

W grudniu ubiegłego roku w sprawie zainterweniował prezydent Izraela Reuwen Riwlin. W liście do konsula honorowego RP w Zurychu Markusa Blechnera prezydent zapewnił, że ponowne postępowanie w Jad Waszem jest w toku.

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej