"Przeszła rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa". AstraZeneca o swojej szczepionce przeciw COVID-19

- Szczepionka AstraZeneca przeszła właściwe, rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa i została zaaprobowana przez organy nadzoru - podkreślił Piotr Najbuk, dyrektor ds. relacji zewnętrznych AstraZeneca.

2021-03-23, 15:26

"Przeszła rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa". AstraZeneca o swojej szczepionce przeciw COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Photo Sendra/shutterstock

Wskazał, że "wśród uczestników badania klinicznego nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zdarzeń zakrzepowo-zatorowych".

Powiązany Artykuł

1200_AstraZeneca_shutterstock.png
Wraca zaufanie do szczepionki AstraZeneca. Dworczyk: od wczoraj zapisało się ponad milion osób

Zaznaczył, że szczepionka "jest nie tylko dobrze tolerowana, ale przede wszystkim zapobiega objawowemu COVID-19". - Zobowiązaliśmy się udostępnić ją bez zysku na czas pandemii - oświadczył Piotr Najbuk.

Jak stwierdził, "osoby, które zaszczepiły się szczepionką AstraZeneca - tak samo jak innymi produktami leczniczymi - mają pewność, że przeszła ona właściwe, rygorystyczne badania skuteczności bezpieczeństwa i została zaaprobowana przez organy nadzoru".

Dane potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność

Najbuk wskazał, że "bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca zostało dodatkowo potwierdzone w ramach badań podjętych przez Europejską Agencję Leków oraz Brytyjską Agencję ds. Leków, które w opinii z dnia 18 marca 2021 roku - potwierdziły bezpieczeństwo produktu leczniczego". - Wskazały, że ilość incydentów zakrzepowo-zatorowych u osób, które przyjęły szczepionkę AstarZeneca, jest niższa niż w populacji ogólnej - podkreślił Najbuk.

REKLAMA

Zaznaczył, że "dodatkowych pozytywnych danych dostarczają także badania trzeciej fazy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, które wskazują, że nasza szczepionka w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a także potencjalną hospitalizacją". Wyjaśnił, że "badania te zostały przeprowadzone wśród populacji osób starszych, która stanowiła istotną część osób uczestniczących w badaniu klinicznym".

Czytaj także:

Ponadto Najbuk zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki potwierdzają również dane z Narodowych Programów Szczepień. - To już prawie 20 mln osób zaszczepionych w Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz w Wielkiej Brytanii - tłumaczył. - Optymistyczne dane napływają ze Szkocji, gdzie już po pierwszej dawce zaobserwowano spadek ryzyka hospitalizacji w przebiegu zakażenia koronawirusem aż o 94 proc. - dodał.

    Zaapelował, "aby dyskusji na temat szczepionek opierać się na twardych danych naukowych na temat aktualnej wiedzy medycznej". - To właśnie te dane pozwoliły organom nadzoru na wydanie pozytywnej opinii dotyczącej skuteczności oraz bezpieczeństwa szczepionki AnstraZeneca - powiedział.

    REKLAMA

    Zapewnił jednocześnie, że firma pozostaje w stałym kontakcie z władzami w Polsce, "przekazując ekspertom rządowym informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego".

    - Dzięki tym dyskusjom niezależni eksperci podjęli decyzję o kontynuowaniu szczepień ochronnych w Polsce, z korzyścią dla Polaków - wskazał Najbuk.

    Powiedział, że "dzięki tej decyzji w ostatnich tygodniach w Polsce zaszczepiono wiele tysięcy osób, które mają szanse na uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby, powikłań, oraz śmierci".

    - Przyłączamy się do apelu ekspertów i zachęcamy do szczepienia zgodnie z wytycznymi. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że szczepienia stanowią najlepsze narzędzie w walce z pandemią - powiedział Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych AstraZeneca. Jak dodał, "jedynie razem możemy sprostać temu wyzwaniu". 

    REKLAMA

    "

    Koronawirus w Polsce - dane Ministerstwo Zdrowia

    Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Wtorek, 23 marca 2021

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej