Skarga ws. "polskich obozów śmierci" trafi do TSUE? Wiceszef MS: nie może być zgody na fałszowanie historii

Ministerstwo sprawiedliwości zwróciło się o skierowanie do Komisji Europejskiej sprawy Karola Tendery, więźnia Auchwitz, który pozwał niemiecką telewizję ZDF za użycie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne". ZDF nigdy nie wykonała wyroku krakowskiego sądu, który w 2016 roku uznał, iż określenie "polskie obozy" było kłamstwem, naruszającym dobra Karola Tendery i nakazał telewizji przeprosić byłego więźnia. Karol Tendera zmarł w 2019 roku.

2021-03-23, 19:00

Skarga ws. "polskich obozów śmierci" trafi do TSUE? Wiceszef MS: nie może być zgody na fałszowanie historii
"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w warszawskim CSW . Foto: gov.pl

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do resortu w tej sprawie zwróciło się stowarzyszenie Patria Nostra, zajmujące się obroną prawdy historycznej. Ministerstwo po przeanalizowaniu sprawy uznało, że są przesłanki do zastosowania artykułu 259. Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

Posłuchaj

Marcin Romanowski: zdajemy sobie sprawę z tego, że skarga międzypaństwowa jest czymś wyjątkowym, ale w naszej ocenie sprawa Karola Tandery jest właśnie taką wyjątkową sprawą (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

 

Wsparcie dyplomacji

Powiązany Artykuł

sąd Kraków 1200.jpg
ZDF ma przeprosić za serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Jest wyrok sądu

Wiceminister Marcin Romanowski podkreślił, że decyzja Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Niemczech, który odmówił wykonania wyroku krakowskiego sądu, jest sprzeczna z prawem europejskim. Dlatego resort zwrócił się do ministra Szymańskiego z kancelarii premiera o rozważenie możliwości uruchomienia odpowiedniej procedury za pośrednictwem Komisji Europejskiej, która wydaje opinie w tej sprawie. Chodzi o procedurę skargi międzypaństwowej.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Marcin Romanowski: Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech odmówił wykonania orzeczenia krakowskiego sądu, które nakazało przeproszenie Karola Tandery (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Czytaj także:

Sprawa trafiła potem do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości - BGH - w Karlsruhe. Ten latem ubiegłego roku orzekł, że wyrok krakowskiego sądu nie może być egzekwowany w Niemczech, gdyż byłoby to "oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów".

Mecenas Lech Obara w imieniu Stowarzyszenia Patria Nostra i Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych złożył petycję do Komisji Petycji PE z prośbą o zajęcie się sprawą. Argumentował, że orzeczenie BGH jest złamaniem unijnego prawa. Komisja Petycji uznała, że sprawa powinna być procedowana w europarlamencie. Ten poinformuje też Komisję Europejską.

REKLAMA

st/wpolityce.pl/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej