Śledztwo CBA ws. przetargów w wojsku. Wśród podejrzanych są żołnierze
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Żandarmerii Wojskowej zatrzymali siedem osób, w tym czynnego żołnierza Wojska Polskiego oraz żołnierza rezerwy, w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów na rzecz Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
2021-03-29, 06:26
Wśród zatrzymanych jest również pięciu przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej. Do zatrzymań doszło w ostatnią środę. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.
Powiązany Artykuł
Nieprawidłowości przy wykorzystaniu nieruchomości. CBA zawiadomiło prokuraturę
Dwóch wojskowych otrzymało zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych oraz wejścia w porozumienie z innymi osobami i ujawnienia im jako osobom nieuprawnionym informacji służbowych. Usłyszeli również zarzuty złożenia fałszywych oświadczeń oraz przyjęcia korzyści majątkowych w zamian za naruszenie przepisów prawa.
Zarzuty i areszt
Pozostali podejrzani, czyli osoby cywilne prowadzące działalność gospodarczą i przedstawiciele spółek handlowych, usłyszeli zarzuty wejścia w porozumienie z funkcjonariuszami publicznymi w związku z przetargami realizowanymi przez uczelnię oraz nieuprawnionego uzyskania informacji o planowanych i prowadzonych postępowaniach o udzielenie zamówień. Dwóm z nich prokurator zarzucił wręczenie korzyści majątkowej.
Wobec dwóch wojskowych zastosowano tymczasowy areszt. Wobec pozostałych osób zastosowano poręczenia majątkowe, dozór policji, zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Afera melioracyjna. Kolejne przeszukania CBA w PZPN
- Wziął łapówkę za wydanie korzystnej opinii. Biegły usłyszał zarzuty
- Sprawa budowy zamku w Stobnicy. CBA zawiadamia prokuraturę
- Kolejne zatrzymania ws. mafii lekowej. Zarzuty usłyszało już ponad 20 osób
Śledztwo
Z materiału dowodowego wynika, że w latach 2018-19 żołnierze zawodowi Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu dopuścili się szeregu przestępstw w związku z planowanymi oraz prowadzonymi postępowaniami przetargowymi, wchodząc w tym celu w porozumienie z wykonawcami, przyjmując korzyści majątkowe oraz składając nieprawdziwe oświadczenia. Przetargi dotyczyły między innymi zakupu środków spożywczych, sprzętu i usług na potrzeby armii. Wartość zamówień przekracza 10 milionów złotych.
jbt
REKLAMA