more_horiz
Wiadomości

Pandemia i bezpieczeństwo w regionie. Zakończył się Komitet Konsultacyjny prezydentów Polski i Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:58
Kwestie historyczne, bezpieczeństwo, w tym energetyczne, współpraca handlowa i inwestycyjna, a także wsparcie Polski dla euroatlantyckiej perspektywy Ukrainy - to tematy, które podjął Komitet Konsultacyjny prezydentów Polski i Ukrainy - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Pałac Prezydencki
Pałac PrezydenckiFoto: prezydent.pl
donbas free 1200.jpg
Niepokojące informacje z Ukrainy. Rosjanie i separatyści nielegalnie przetrzymują ponad 360 osób

W formule wideokonferencji odbyło się XXIX posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy.

Czytaj także:

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie, w trakcie obrad członkowie Komitetu Konsultacyjnego dokonali przeglądu agendy relacji bilateralnych, ze szczególnym uwzględnieniem zapisów Wspólnej Deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z 12 października 2020 r.

Ponadto strony "oddały hołd ofiarom pandemii COVID-19 w obydwu krajach i podkreśliły znaczenie międzynarodowej solidarności dla pokonania wirusa i przezwyciężenia jego negatywnych skutków społecznych i gospodarczych".

Cel: Ukraina w UE i NATO

Podczas posiedzenia - jak poinformowała prezydencka kancelaria - potwierdzono "wolę wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń na rzecz otrzymania przez Ukrainę perspektywy członkostw w UE i NATO, wiążącej się z konsolidacją wysiłków na rzecz kontynuacji reform wewnętrznych w celu osiągnięcia przez Ukrainę wymogów i standardów wspólnoty euro-transatlantyckiej".

krym zolnierze zielone ludziki free 1200.jpg
7 lat od aneksji Krymu. Dr Bryc: dla Rosjan ta sprawa jest już zamknięta

Strony polska i ukraińska potwierdziły też - podała KPRP - "trwałe przywiązanie Polski i Ukrainy do poszanowania prawa międzynarodowego oraz dbania o pokój i bezpieczeństwo w Europie, oraz wyraziły przekonanie o potrzebie dalszych wysiłków wspólnoty międzynarodowej na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w międzynarodowo uznanych granicach, w tym deokupacji Donbasu i Autonomicznej Republiki Krym i miasta Sewastopol".

"Obie strony z zadowoleniem przyjęły gotowość Polski do wspierania rozwoju współpracy z Ukrainą w ramach formatów regionalnych, w których Polska uczestniczy jako członek UE i NATO" - napisano w komunikacie.

Platforma Krymska

Podczas obrad uznano też "znaczenie powstającej Platformy Krymskiej na rzecz deokupacji półwyspu i obrony praw człowieka na czasowo okupowanym terytorium". "Strona polska potwierdziła swoje poparcie dla tej inicjatywy i zadeklarowała zaangażowanie na szczeblu eksperckim w konkretnych, wspólnie określonych wymiarach działalności Platformy" - czytamy w komunikacie.

W trakcie obrad podkreślono "rolę OBWE, a w szczególności Specjalnej Misji Obserwacyjnej, w rozwiązaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz wyraziły potrzebę intensyfikacji współpracy przy tworzeniu agendy dotyczącej trwającej agresji wobec Ukrainy przed objęciem przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 r.".

Podczas posiedzenia potwierdzono zainteresowanie Ukrainy i Polski rozwojem współpracy w celu realizacji wspólnych projektów w dziedzinie energetyki. Obie strony "podtrzymały wspólny sprzeciw wobec projektów energetycznych, zagrażających bezpieczeństwu Polski i Ukrainy, ze szczególnym naciskiem na powstrzymanie realizacji gazociągu Nord Stream 2".

Podkreślono też "potrzebę budowy i doskonalenia odpowiedniej infrastruktury transportowej w celu zapewnienia efektywności sieci transportowej oraz zwiększenia wymiany handlowej". "W tym kontekście odnotowano znaczenie budowy korytarza drogowego Via Carpatia oraz rozbudowy infrastruktury po stronie ukraińskiej" - czytamy w komunikacie KPRP.

Specjalna sesja

"Strony Komitetu Prezydentów z uznaniem przyjęły zapowiedź zwołania - po dłuższej przerwie - sesji Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, wyrażając nadzieję, że decyzje na niej podjęte będą w sposób konsekwentny realizowane w dialogu ze środowiskami biznesowymi" - czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Jak podkreślono w nim, "za konieczne uznano dalsze wzmocnienie wysiłków na rzecz usuwania barier handlowych i tworzenia lepszych warunków inwestycyjnych dla pełnego wykorzystania potencjału współpracy polsko-ukraińskiej".

Strony "z satysfakcją odnotowały uzgodnienia dotyczące powołania wspólnej grupy roboczej Instytutu Pamięci Narodowej i Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ds. uregulowania problemów w sferze upamiętniania ofiar wojny i represji politycznych w celu uporządkowania pochówków w Polsce i na Ukrainie".

W trakcie obrad podkreślono "znaczenie ochrony praw mniejszości narodowych w Polsce i na Ukrainie oraz gotowość obu stron do szybkiego rozpoczęcia i przeprowadzenia negocjacji projektu umowy pomiędzy rządami regulującej kwestie szkół mniejszości polskiej na Ukrainie i szkół mniejszości ukraińskiej w Polsce".

Dialog historyczny

Obie strony - jak poinformowała prezydencka kancelaria - "podkreśliły znaczenie kontynuowania fachowego dialogu historycznego, który będzie oparty na wspólnych badaniach materiałów archiwalnych i pozwoli na obiektywną ocenę wydarzeń z przeszłości, co wzmocni atmosferę przyjaźni i dobrosąsiedztwa między ukraińskim i polskim narodami oraz podkreśliły konieczność powstrzymania się od działań stojących w sprzeczności z duchem pojednania i dobrosąsiedztwa".

Uczestnicy posiedzenia wyrazili "głębokie zaniepokojenie nasilającymi się represjami ze strony białoruskich władz wobec liderów społeczeństwa obywatelskiego, w tym przedstawicieli organizacji reprezentujących mniejszość polską zamieszkałą na Białorusi".

Podczas posiedzenia uzgodniono kalendarz kontaktów między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską na najwyższym szczeblu w 2021 r.

Całość komunikatu można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem