Większe wsparcie dla opozycjonistów z okresu PRL. Jest decyzja Sejmu
Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do ustawy zwiększającej wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej z czasów PRL. Nowelizacja zwiększa progi dochodowe, które uprawniają do jednorazowej i okresowej pomocy finansowej. Umożliwia też przyznanie przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pomocy dwa razy w roku, a nie jak dotąd raz na 12 miesięcy.
2021-03-30, 14:57
Sejm poparł poprawkę Senatu, podnoszącą o 50 złotych - z 2 tysięcy 400 złotych do 2 tysięcy 450 wysokość emerytury lub renty, od której przysługuje prawo do świadczenia wyrównawczego.
Powiązany Artykuł
"Ono będzie dla rządu kluczowe". Hubert Biskupski o głosowaniu nad Krajowym Planem Odbudowy
Pomoc pieniężna jednorazowa może być przyznana jeżeli dochód osoby samotnie żyjącej nie przekracza 290 procent najniższej emerytury albo dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 220 procent najniższej emerytury. W przypadku gdy wnioskodawca jest całkowicie niezdolny do pracy próg wzrasta do 350 procent najniższej emerytury.
Pomoc jednorazowa może być przyznana do wysokości 150 procent najniższej emerytury, pomoc na zakup wyrobów medycznych do 350 procent najniższej emerytury, pomoc pieniężna na dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej - do wysokości 450 procent najniższej emerytury.
Wszystkie te zmiany obejmują też innych poszkodowanych, którymi zajmuje się Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
REKLAMA
Zgodnie z nowymi przepisami byli opozycjoniści i osoby represjonowane będą mogły wystąpić o ustalenie kapitału początkowego do emerytury przy zastosowaniu kwoty przeciętnego wynagrodzenia za okres kiedy na przykład były w więzieniu.
dn
REKLAMA