Szczepienie na COVID-19 w punkcie drive thru. Wiemy, kiedy pojawi się taka możliwość
Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w II kwartale w punktach drive thru będzie można przyjąć dawkę szczepionki na COVID-19. Do tej pory preparaty można było przyjmować jedynie w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, lista ta jednak zostanie znacząco poszerzona.
2021-03-30, 16:46
Uruchomienie dodatkowych miejsc szczepień ma znacznie przyspieszyć liczbę zaszczepionych Polaków. Michał Dworczyk wyjaśniał w trakcie konferencji prasowej, że po szczepieniu w punkcie drive thru pacjent będzie musiał odczekać krótki czas na parkingu, na wypadek nagłego zasłabnięcia czy wstrząsu anafilaktycznego.
Powiązany Artykuł
Premier: do końca sierpnia zaszczepimy wszystkich chętnych w kraju
Warunek: odpowiedni parking
- Warunkiem utworzenia takiego punktu, który obsługuje w formule drive thru jest parking, na którym w samochodzie trzeba będą odczekać. Podobnie jak każdy pacjent w punkcie stacjonarnym po zaszczepieniu musi odczekać odpowiedni czasu, żeby można było ewentualnie udzielić mu pomocy - podkreślił Michał Dworczyk.
Dodał, że samochód, w którym będzie znajdował się pacjent, będzie musiał zostać zaparkowany i czekać pod opieką ratownika medycznego lub lekarza.
REKLAMA
Posłuchaj
Kolejne punkty szczepień
Szef KPRM pytany o to, jaka będzie - w optymistycznym wariancie - liczba szczepień wykonanych do końca drugiego kwartału, odparł, że łącznie będzie to 20 milionów szczepień.
Innymi nowymi punktami szczepień, które zaczną działać w drugim kwartale tego roku będą między innymi szpitale rezerwowe i powiatowe, punkty samorządowe, zakłady pracy i apteki. Dopytywany o zasady organizacji szczepień w zakładach pracy, Michał Dworczyk wyjaśnił, że "całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy".
REKLAMA
- Szereg nowych zawodów zostało dopuszczonych do kwalifikacji, jak i do prowadzenia szczepienia, w związku z tym pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zabezpieczyć odpowiednie miejsce, które będzie spełniało warunki bezpieczeństwa z punktu widzenia pacjenta, zorganizować od strony logistycznej i każdej innej swoich pracowników i złożyć zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce, wskazana liczbę szczepionek - powiedział
Posłuchaj
ms
REKLAMA
REKLAMA