X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Prosimy o obserwację dzieci". Lekarze ostrzegają przed zespołem pocovidowym po świętach

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2021 09:14
- Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy rodziców o czujność – powiedziała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/shutterstock

Na razie w szpitalu sytuacja jest spokojna, jeśli chodzi o PIMS – przekazała rzeczniczka. Z zespołem tym przebywa w placówce kilkoro dzieci. Lecznica spodziewa się jednak, że po Wielkanocy sytuacja się zmieni i będzie wyglądała tak jak jesienią i zimą, kiedy po drugiej fali epidemii do szpitala trafiały dzieci z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami PIMS.

szpital free łóżko free szpital tymczasowy free 1200.jpg
Sytuacja epidemiczna w Polsce. Dr Szarowska: szczepienia to najpotężniejsza broń

- Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo – powiedziała rzeczniczka.

Reakcja immunologiczna

PIMS-TS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2 (paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2). Choroba ujawnia się kilka tygodni po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. Choroba przypomina zespół Kawasakiego.

Czytaj także:Objawia się wysoką gorączką, trwającą minimum trzy dni i niedającą się zbić medykamentami. Pojawiają się wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego i odwodnienie. Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

córka ojciec dziecko rodzicielstwo rodzina 1200.jpg
Zdrowie psychiczne w czasie pandemii

Pomoc wielu specjalistów

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych, do niewydolności serca, stwierdza się zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka. Potrzeba wtedy jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

fc

Czytaj także

Jacek Cygan: chcemy pomóc dzieciom, które nie mogą same oddychać

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 15:54
"Ondinata. Pieśni dla Ondyny" to niezwykły projekt muzyczny, którego celem jest wsparcie badań nad lekiem na tzw. klątwę Ondyny. W nagranie tego dwupłytowego albumu zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Kayah i Jerzy Maksymiuk. - Chcemy pomóc poprzez muzykę i piosenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Sutkowski o zaszczepionych: wciąż możemy przenosić wirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 10:00
- Przenosimy wirusa w mniejszym stopniu niż osoby, które jeszcze nie są zaszczepione, ale możemy to robić. Niestety w medycynie nic nie jest na 100 proc. i tutaj w stu procentach to szczepienie nie zabezpiecza. Jak będzie mało koronawirusa w przyrodzie, będziemy mogli zdjąć te maski, nie trzeba będzie dystansu - ocenił w piątek prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń