"Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie". Szef KPRM o sytuacji w Rzeszowie

W mediach pojawiły się doniesienia o wyjątkowo szybkim tempie szczepień w Rzeszowie. Wynikać ono miało z podawaniem preparatów bez zapisów i skierowania. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił, że informacje te są nieprawdziwe oraz zapowiedział konferencję prasową, podczas której poruszy ten temat.

2021-04-05, 14:48

"Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie". Szef KPRM o sytuacji w Rzeszowie
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.Foto: Twitter/@KPRM

Według mediów w stolicy województwa podkarpackiego proces szczepień przebiega znacznie szybciej niż w innych dużych miastach. Dziennikarze donoszą, że pierwszą dawkę otrzymało około 60 proc. rzeszowian. 

Powiązany Artykuł

3tmid-epa09114112 1200.jpg
Szczepienia w Wielkanoc. Ostatniej doby ochronny zastrzyk otrzymało ponad 3 tys. osób

Redakcja informowała, że przyspieszenie procesu wynika prawdopodobnie z podawania dawek bez zapisów i skierowań. Jak podał poseł KO Dariusz Joński, w taki sposób działały przynajmniej dwa podkarpackie punkty szczepień. Mieszkańcy mogli w nich otrzymać preparatów firmy Pfizer.

Cześć polityków opozycji zwracało w mediach uwagę, że duża liczba szczepień w Rzeszowie może mieć związek z wyborami prezydenta tego miasta, które odbyć się mają 9 maja br.

O szczepieniach w Rzeszowie pisał w weekend na Twiterze m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys.

REKLAMA

Czytaj także:

Odpowiedź Michała Dworczyka

Powiązany Artykuł

pap wielkanoc covid 1200.png
Spadek liczby nowych zakażeń w święta. Prof. Gut: osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza

Szef KPRM Michał Dworczyk zaprzeczył informacjom podawanym przez media. "Doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta NIE są prawdziwe. Wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie" - napisał w poniedziałek na Twiterze. Odniósł się tym samym do informacji podawanej m.in. przez polityków opozycji, że w Rzeszowie zaszczepiona została niemal połowa mieszkańców.

Szef kancelarii premiera dodał, że rozmieszczenie punktów na Podkarpaciu powoduje, że mieszkańcy części regionu i pobliskich powiatów korzystają ze szczepień w Rzeszowie.

"Liczby pokazują zaszczepionych w punktach szczepień, a nie liczbę zaszczepionych mieszkańców Rzeszowa. Wpływ na to ma także fakt, że duże punkty szczepień raportują w Rzeszowie szczepienia wykonane w terenie. Jutro szczegółowo omówimy to w trakcie konferencji. #StopFakeNews" - napisał Dworczyk.

REKLAMA

Czytaj także:

Komunikat centrum medycznego z Rzeszowa

Powiązany Artykuł

pap wielkanoc covid 1200.png
"Na świecie to sprawdzony projekt". Dr Piotr Merks o planach szczepień przeciw COVID19 w aptekach

W piątek na stronie Centrum Medycznego Medyk z Rzeszowa, które ma wiele punktów szczepień na terenie całego Podkarpacia, pojawił się komunikat, w którym poinformowano, że w tym dniu i w sobotę osoby 55+ będą mogły zaszczepić się bez rejestracji.

"Uwaga! Szczepimy osoby 55+ BEZ REJESTRACJI! Dziś i jutro w godz. 8:00-21:00 w punkcie szczepień CM Medyk w C.H. Full Market przy al. Rejtana 53 w Rzeszowie szczepimy osoby 55+. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji!" - czytamy w komunikacie placówki medycznej.

Szczepienie bez rejestracji 

PAP dotarła do osoby (powyżej 55 lat), która skorzystała z takiej możliwości i zaszczepiła się w sobotę w tym punkcie szczepień w Rzeszowie, bez rejestracji. Jak powiedziała PAP pani Maria, szczepienie miała zaplanowane za kilka tygodni w innej placówce medycznej w Rzeszowie.

REKLAMA

- Dowiedziałam w sobotę, że istnieje taka możliwość i pojechałam do tego punktu. Kolejka była bardzo duża. Co jakiś czas podawane były komunikaty informujące o tym, że teraz proszone są np. osoby ze służb mundurowych, nauczyciele czy pracownicy medyczni. Szczepione były też osoby, które nie należały do tych grup zawodowych, ale musiały mieć powyżej 55 lat, tak jak ja. Wiem, z rozmów z innym osobami, które też czekały na szczepienie, że młodsze osoby, jeśli nie należą do żadnych z grup zawodowych, nie są szczepione - podkreśliła.

Powiązany Artykuł

dziecko choroba shutterstock 1200x660.jpg
"Prosimy o obserwację dzieci". Lekarze ostrzegają przed zespołem pocovidowym po świętach

Jak zaznaczyła, pracownicy nie informowali, dlaczego szczepienia odbywają się bez rejestracji i wcześniejszego terminu. - Mówili natomiast, że jest to szczepionka Pfizera – dodała pani Maria.

Według rządowego raportu szczepień przeciwko COVID-19 wynika, że w Rzeszowie zaszczepiono do tej pory ponad 119 tys. osób, z tej liczby drugą dawkę przyjęło ponad 33 tys.

jbt/tvp.info

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej