Zawiadomienie NIK ws. PFN. Jest odpowiedź Fundacji

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę, że Polska Fundacja Narodowa nie podała się kontroli. PFN uważa jednak, że jest podmiotem, który nie może być kontrolowany przez Izbę. "Fundacja nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi czy komunalnymi" - podkreśliło PFN w swoim oświadczeniu.

2021-04-09, 21:01

Zawiadomienie NIK ws. PFN. Jest odpowiedź Fundacji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Adam Chelstowski / Forum

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w piątek na stronie internetowej, że zarząd PFN "pomimo upływu kolejnych wyznaczanych terminów nie zapewnił kontrolerom Izby dostępu do dokumentów umożliwiających przeprowadzenie czynności kontrolnych w założonym zakresie", dlatego NIK postanowiła złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia udaremniania przeprowadzenia kontroli.

Powiązany Artykuł

zarzecki marcin pfn 1200
Prezes PFN: stypendia PFN Team 100 objęły już ponad 400 mistrzów sportowych

Stanowisko PFN

Temistokles Brodowski z PFN powiedział w piątek PAP, że zdaniem Fundacja jej działalność nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli, ponieważ nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi czy komunalnymi. To samo oświadczyła PFN w komunikacie. "Polska Fundacja Narodowa podnosi, iż działalność PFN nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli w oparciu o przesłankę z art. 203 ust 3 Konstytucji RP uściśloną w art. 2 ust 3 ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli albowiem nie dysponuje w działalności majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi, co potwierdzają opinie prawne przedstawione NIK" - czytamy.

Fundacja zaznaczyła także, że "Najwyższa Izba Kontroli w dotychczasowej korespondencji nie wykazała relewantnie swojej kompetencji kontrolnej wobec PFN, pomimo kierowania przez PFN wielu pism i opinii prawnych". Przypomniała, że powołano ją do życia "oświadczeniem o ustanowieniu fundacji", a w grudniu 2016 r. "uzyskała wpis do KRS - uzyskując odrębną podmiotowość prawną".

"Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów"

"Co istotne, PFN prowadzi wyłącznie działalność statutową, nie prowadząc przy tym działalności gospodarczej, nie posiadając statusu organizacji pożytku publicznego i nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Majątek PFN pochodzi wyłącznie od Fundatorów (spółek prawa handlowego) i do chwili obecnej nie uzyskiwała dotacji, subwencji, darowizn tym bardziej ze środków publicznych czy komunalnych" - czytamy.

REKLAMA

PFN zaznaczyła, że NIK wciąż nie odniósł się do jej "obszernego stanowiska i wniosków", które zawarła w piśmie do Izby z lutego bieżącego roku. Mają one, jak twierdzi Fundacja, "determinujące znaczenie dla oceny braku legalności prowadzonych przez NIK i kontrolerów działań kontrolnych wobec PFN".

"Mimo to od momentu pojawienia się NIK w Fundacji, Zarząd PFN współpracuje z przedstawicielami Izby, pracując w trybie hybrydowym z uwagi na pandemię". Wskazano też, że Izba otrzymała od PFN "szereg dokumentów".

Komunikat NIK "zaskoczeniem" dla PFN

"Fundacja, także na bieżąco informowała i informuje NIK o sytuacji wewnętrznej związanej z pandemią oraz jej następstwami w bieżącej działalności (w tym z uwagi na problemy covidowe u pracowników  i współpracowników PFN)" - czytamy w oświadczeniu. Polska Fundacja Narodowa zapewniła również, że działa transparentnie, a dowodem na to są sprawozdania z jej działalności - publikowane co roku.

"Jest dla nas zaskoczeniem komunikat NIK o powiadomieniu prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które nie zaistniało. Polska Fundacja Narodowa nie udaremnia (także nie utrudnia) wykonywania czynności służbowych przez NIK, pozostając w stałym kontakcie z pracownikami NIK. Uważamy także, że ogłaszanie opinii publicznej przez NIK, że "w związku z prowadzoną kontrolą ujawniono fakty uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa przez zarząd fundacji Polska Fundacja Narodowa, za niestosowne, tym bardziej, że czynności NIK są w toku" - napisano w komunikacie Polskiej Fundacji Narodowej.

REKLAMA

ms, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej