"Jesteśmy wezwani do miłosierdzia". Dziś w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego

Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dziś rozpoczyna się też 77. Tydzień Miłosierdzia, przeżywany pod hasłem "Jesteśmy wezwani do miłosierdzia".

2021-04-11, 07:19

"Jesteśmy wezwani do miłosierdzia". Dziś w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego
Ołtarz główny w Bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Foto: Alexey Pevnev/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

faustyna-663.jpg
Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione na prośbę samego Jezusa, przekazaną w objawieniach siostrze Faustynie Kowalskiej. - Centralne obchody odbędą się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowskich Łagiewnikach - mówi siostra Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. - Tu wraz ze śmiercią siostry Faustyny Jezus złożył całe swe duchowe dziedzictwo, dlatego do Łagiewnik pielgrzymuje tak wiele osób - dodaje zakonnica.

Posłuchaj

Siostra Elżbieta Siepak, rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia: święto obchodzone jest na całym świecie, ale szczególnie - w Łagiewnikach (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

"Dostrzec tych, którzy, mogą nas potrzebować"

Przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka w przesłaniu na Niedzielę Miłosierdzia Bożego mówi, że miłosierdzie to postawa wobec drugiego człowieka, jego potrzeb, a dokładniej wobec jego braków duchowych i materialnych. Dziś rozpoczyna się też 77. Tydzień Miłosierdzia, przeżywany pod hasłem "Jesteśmy wezwani do miłosierdzia".

Posłuchaj

Biskup Wiesław Szlachetka powiedział, że to hasło wynika ze słów zapisanych w Ewangelii świętego Łukasza, mówiących o tym, że wierni, jako uczniowie Boga, powinni być miłosierni (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

- W rozpoczynającym się Tygodniu Miłosierdzia powinniśmy starać się dostrzec tych, którzy, zwłaszcza w dobie pandemii, mogą nas potrzebować - mówi biskup Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. - To powinien być czas pogłębionej refleksji na temat tajemnicy rzeczywistości miłosierdzia oraz zaangażowania w czynną miłosierną pomoc potrzebującym - zaznacza.

Ograniczenia frekwencyjne i transmisje online

Święto do kalendarza liturgicznego w 1985 roku wpisał najpierw kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież ogłosił je dla całego Kościoła.

REKLAMA

Czytaj także: 

O godzinie 10:00 uroczystej mszy świętej przewodniczyć będzie arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W tym roku z powodu epidemii, w bazylice może znaleźć się tylko 150 osób. Wierni na całym świecie będą mogli uczestniczyć w obchodach - msza święta będzie transmitowana w TVP1, a także w internecie na stronie milosierdzie.pl oraz na YouTube.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej