Abp Jędraszewski: Boża miłość przebywa tam, gdzie jest szacunek i wzajemne pojednanie

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom Niedzieli Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przy grobie siostry Faustyny Kowalskiej. Wierni mogli uczestniczyć w modlitwie gromadząc się na zewnątrz świątyni - na pobliskich błoniach.

2021-04-11, 15:57

Abp Jędraszewski: Boża miłość przebywa tam, gdzie jest szacunek i wzajemne pojednanie
Abp Marek Jędraszewski. Foto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Na rozpoczęcie uroczystości odpustowych arcybiskup Marek Jędraszewski mówił, że Boża miłość przebywa tam, gdzie pragnie się pamiętać o Smoleńsku i Katyniu, gdzie jest szacunek i wzajemne pojednanie. Nawiązując do wiersza alumna Karola Wojtyły "Pieśń o Bogu ukrytym" arcybiskup pytał, gdzie dzisiaj przebywa Boża miłość. Arcybiskup dodał, że "dzisiaj miłość przebywa również wszędzie tam, gdzie pragnie się pamiętać o Smoleńsku, o Katyniu, o innych miejscach polskiej martyrologii, by na pamięci o nich budować lepszą przyszłość naszej Ojczyzny".

Powiązany Artykuł

łagiewniki sanktuarium Bazylika Bożego Miłosierdzia free shutter 1200.jpg
"Jesteśmy wezwani do miłosierdzia". Dziś w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego

Metropolita krakowski mówił, że miłość Boża przejawia się także we wzajemnym szacunku, dążeniu do przebaczenia i pojednania w życiu osobistym i całego narodu. Prosił o łaskę miłosierdzia dla tych, którzy zmagają się z pandemią, dla chorych, którzy cierpią i odchodzą, a także opiekujących się nimi.

W homilii arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że teraźniejszość przenikana Bożym miłosierdziem styka się z tym, co doświadczymy w chwili sądu, dlatego w perspektywie wieczności warto przeżywać teraźniejszość. - I właśnie dlatego, że taką wiarą żyjemy, dla tej przyszłości warto zrezygnować z tego, co mamy teraz - mówił metropolita krakowski.

Jak dodał arcybiskup Marek Jędraszewski postawa chrześcijanina wymaga wytrwałości, szczególnie w chwili próby, która przychodzi na każdego wierzącego. - Wiemy, nie każdy tę próbę potrafi właściwie pokonać, zdarzają się odstępcy, ale nie oni zbawiają swoja duszę - podkreślił. Arcybiskup wyjaśniał, że do Chrystusa Zmartwychwstałego - zwycięzcy śmierci, grzechu i szatana należą, ci, którzy złączyli z Nim do końca swój los, niezależnie od przeciwieństw i cierpień.

REKLAMA

Święto Bożego Miłosierdzia

Powiązany Artykuł

faustyna-663.jpg
Faustyna Kowalska. Miała dar wnikania w tajemnicę Bożego Miłosierdzia

Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał zmagania polskich biskupów i Jana Pawła II o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia. Nawiązał do petycji z 1946 roku polskich biskupów do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta i spełnienie prośby Jezusa skierowanej do siostry Faustyny.

Posłuchaj

Abp M.Jędraszewski: z Polski wyszedł głos o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Stąd, z Polski doświadczonej przez wojnę nienawiść i śmierć, wznosi się głos będący przedłużeniem tego głosu, który w 1931 roku usłyszała święta Faustyna, wystarczyło zaledwie 15 lat, ale odpowiedź Stolicy apostolskiej nie była ani szybka, ani pozytywna - mówił metropolita krakowski. Przypomniał, że to Jan Paweł II zaczął wprowadzać w czyn słowa Jezusa o ustanowieniu Święta Miłosierdzia. Wiosną 1978 roku, na 6 miesięcy przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na papieża, unieważniono dekret zakazujący kultu Bożego Miłosierdzia według przesłania danego siostrze Faustynie.

- Po beatyfikacji siostry Faustyny w 1993 roku polscy biskupi ponownie proszą o ustanowienie święta dla Kościoła w Polsce - mówił arcybiskup Jędraszewski. Po czterech latach ustanowiono to święto dla Kościoła polskiego. A podczas kanonizacji siostry Faustyny w 2000 roku, Jan Paweł II ogłosił Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła katolickiego.

Powiązany Artykuł

Faustyna Kowalska.jpg
Faustyna Kowalska - święta, która zdobyła amerykańskie kina

Jak dodał arcybiskup Marek Jędraszewski, 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

REKLAMA

Podczas dzisiejszych uroczystości w łagiewnickim Sanktuarium poświęcono Dzwony Nadziei, ufundowane przez Polonię australijską dla wysp Oceanii - Samoa i Tonga, gdzie w sierpniu odbywać się będzie kongres poświęcony bożemu miłosierdziu.

Tegorocznym uroczystościom towarzyszy hasło: "Miłosierdzie źródłem nadziei".

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej